Novice

Prikazano: 151 - 180 od 759 zapisov

Z znanjem do zvezd | predstavitev knjige v Kamniku in Mojstrani

Eno najlepšh zgodb slovenskega alpinizma predstavlja monografija Z znanjem do zvezd, ki je posvečena Alešu Kunaverju in vsem vodnikom, inštruktorjem, zdravnikom ter podpornikom 40-letnega delovanja slovenske šole za gorske vodnike v Nepalu. Vabljeni na predstavitev knjige in pogovor z ustvarjalci - 17. marca na Grad Zaprice v Kamnik ter 18. marca v Slovenski planinski muzej v Mojstrano, kjer bo na ogled tudi dokumentarni film Poslanstvo.

Razpis za odkup digitalnih fotografij za Planinski koledar 2023 | SPP in markacija

Planinski koledar 2023 bo počastil dvojni planinski jubilej. Znamenita Knafelčeva markacija letos praznuje 100 let, prihodnje leto pa bomo praznovali 70 let Slovenske planinske poti. V znamenju pomembnih obletnic objavljamo tudi razpis za nove fotografije koledarja za prihodnje leto. Vabljeni, da pobrskate po svojem arhivu ali ustvarite kakšen nov utrinek.

Na meji - tihotapske in mejaške zgodbe Iztoka Tomazina | spletni dogodek

Alpinist, himalajec, gorski reševalec in zdravnik Iztok Tomazin bo ob knjigi Na meji predstavil tihotapske in druge z mejami v gorah povezane zgodbe od Karavank do Himalaje - v torek, 8. marca 2022, ob 18. uri. Dogodek organizira Knjižnica Prežihov Voranc, bo pa v celoti potekal preko spleta. Lahko si ga ogledate preko Zooma ali preko Facebook profila Knjižnice Prežihov Voranc.

100 let markacije ob 129-letnici PZS | Slovensko planinstvo skozi čas

Organizirano planinstvo ima v Sloveniji že 129-letno tradicijo, znamenita Knafelčeva markacija pa praznuje 100 let! Slovensko planinsko društvo, predhodnik Planinske zveze Slovenije, je bilo ustanovljeno 27. februarja 1893, krovna planinska organizacija pa je danes med najbolj množičnimi nevladnimi in prostovoljskimi organizacijami v Sloveniji in najbolj množična športna organizacija. Vpogled v dolgo in bogato zgodovino slovenskega planinstva ponuja pravkar izdana monografija Slovensko planinstvo skozi čas. Vanjo se je vpisal tudi Alojz Knafelc, ki je leta 1922 vpeljal enotno označevanje planinskih poti - belo piko z rdečim kolobarjem, ki jo danes imenujemo Knafelčeva markacija in je eden od simbolov slovenskega planinstva, ter enotno usmerjevalno tablo.

Z znanjem do zvezd - 40 let šole v Manangu | predstavitev knjige v Ljubljani

Dvojezična monografija Z znanjem do zvezd: Slovenska šola za nepalske gorske vodnike je posvečena Alešu Kunaverju in vsem vodnikom, inštruktorjem, zdravnikom ter podpornikom 40-letnega delovanja slovenske šole za gorske vodnike v Nepalu. Vabljeni na predstavitev knjige v ponedeljek, 28. februarja 2022, ob 18. uri v Knjižnico Otona Župančiča v Ljubljani. Gostji pogovora bosta Mojca Volkar Trobevšek in Dušica Kunaver.

Slovensko planinstvo skozi čas | nova, prenovljena in dopolnjena izdaja

V desetletju od prve izdaje monografije Slovensko planinstvo, se je zgodilo marsikaj. Obletnica ustanovitve Slovenskega planinskega društva (ustanovljeno 27. februarja 1893 v Ljubljani) je primeren dan za izdajo nove, prenovljene in dopolnjene izdaje monografije z novim naslovom Slovensko planinstvo skozi čas. Tudi ta je bila zaupana zgodovinarjema dr. Petru Mikši in dr. Korneliji Ajlec - oba aktivno preučujeta sodobno slovensko zgodovino, zgodovino gorskega sveta in društev.

Planinski vestnik | Gore in plezanje tudi za invalide

Tema februarske številke Planinskega vestnika je paragorništvo - s pogledom v zgodovino, ko so invalidi stali na strehi sveta in številnih drugih vrhovih, preplezali zahtevne stene; pa kako je bilo pri nas in kako je zdaj. V okviru Planinske zveze Slovenije imamo namreč odbor In Planinec, ki vključuje aktivnosti v hribih z invalidnimi osebami, gluhimi, s slepimi in slabovidnimi ..., prav tako pa imamo slovensko paraplezalno reprezentanco, ki na športnoplezalnih tekmovanjih dosega najžlahtnejše medalje.

Z znanjem do zvezd - pozimi na K2

Slovenski alpinisti so leta 1979 v Nepalu spisali dve zgodbi z veliko začetnico - po novi smeri so dosegli vrh Everesta in s šolo za nepalske gorske vodnike v Manangu domačinom odprli vrata v svetlejši in varnejši jutri. Dvojezična monografija Z znanjem do zvezd: Slovenska šola za nepalske gorske vodnike, ki jo je zasnovala in uredila Mojca Volkar Trobevšek, je posvečena vizionarju Alešu Kunaverju ter inštruktorjem in zdravnikom, ki so 40 let prostovoljno razdajali svoje znanje, izkušnje in čas ter prispevali, da je Nepal danes turistično razvita dežela z odlično izobraženimi vodniki in vrhunskimi alpinisti. Ti svoje znanje samostojno prenašajo na nove generacije in pišejo alpinistično zgodovino, saj je bilo med desetimi prvopristopniki, ki jim je lani uspel prvi zimski vzpon na drugo najvišjo goro na svetu K2, polovica nekdanjih tečajnikov slovenske šole v Manangu. Predstavitev knjige iz Planinske založbe in pogovor z ustvarjalci bo 18. februarja ob 17.30 na 16. Festivalu gorniškega filma v Cankarjevem domu v Ljubljani.

Iztok Tomazin: Na meji | predstavitev knjige v Tržiču | video

Na slovenski kulturni praznik, 8. februarja, je Knjižnica dr. Toneta Pretnarja Tržič v dvorani na Balosu in v živo prek spleta gostila predstavitev knjige Iztoka Tomazina Na meji: tihotapske in druge mejaške zgodbe od Karavank do Himalaje. Po projekciji je pogovor s Tržičanom, vrhunskim gornikom, gorskim reševalcem in zdravnikom dr. Iztokom Tomazinom nadaljeval avtor spremne besede dr. Tomo Virk. Dogodek si lahko ogledate tudi prek spleta!

Garnbret, Stražar, Tomazin in Manang na 16. Festivalu gorniškega filma

Prihajajoči 16. Festival gorniškega filma, v program katerega je vpeta tudi Planinska zveza Slovenije, bo 14. februarja v Ljubljani in Radovljici odprl film Stena - vzpon do zlata, ki odstira tudi zgodbo slovenske olimpijske prvakinje Janje Garnbret. V Cankarjevem domu v Ljubljani bosta predavala večkratni najuspešnejši slovenski alpinist Luka Stražar ter alpinist, himalajec in zdravnik Iztok Tomazin, ki bo predstavil knjigo Na meji. Na festivalu bomo med bralce pospremili tudi težko pričakovano monografijo Z znanjem do zvezd: Slovenska šola za nepalske gorske vodnike.

Z znanjem do zvezd | prednaročilo knjige o slovenski šoli za nepalske gorske vodnike

Knjiga Z znanjem do zvezd: Slovenska šola za nepalske gorske vodnike je posvečena uresničitelju plemenite ideje o šolanju nepalskih domačinov Alešu Kunaverju in številnim inštruktorjem in zdravnikom, ki so 40 let nesebično in prostovoljno razdajali svoje znanje, izkušnje in čas ter prispevali svoj košček k temu, da je danes Nepal turistično razvita dežela z odlično izobraženimi vodniki in vrhunskimi alpinisti, ki svoje znanje samostojno prenašajo na nove generacije.

Večnamenski trak PZS z markacijo znova na voljo

Večnamenski trak ali bandana Planinske zveze Slovenije s silhueto Jalovca in markacijo ščiti pred vetrom, mrazom in potnimi sragami. Idealen je za v gore, za tek, za na kolo ali smuči - za kamor koli. Znova je na voljo v Planinski trgovini PZS.

V Planinskem vestniku za konec leta o snežnih plazovih

Decembrska številka je skoraj popolnoma zimska. Že uvodna téma je povsem snežna, ali če hočete - plazovita. Osredotočili smo se na snežne plazove. Predstavljamo uporabne novosti projekta CROSSRISK, o katerem smo že pisali, tokrat pa smo projekt predstavili še podrobneje. Predvsem smo se osredotočili na spletne možnosti, saj - kot pravi avtor, poznavalec snega in plazov, Miha Pavšek - nam današnje informacijske tehnologije in spletna orodja omogočajo, da lahko naredimo praktično vse z domačega naslanjača. Svetujem vam, da si temo podrobno preberete, predvsem pa naj vam uporaba vseh mogočih spletnih prikazov preide v navado pred vsako turo.

Mednarodni dan gora z Vladimirjem Habjanom: Tipanje v neznanem

Ob 11. decembru, mednarodnem dnevu gora, so se v Mestni knjižnici in čitalnici Idrija že šesto leto zapored z različnimi dogodki vključili v mednarodni festival Brati gore, ki ob podpori Alpske konvencije spodbuja praznovanje kulturne raznolikosti in hkrati podobnosti v Alpah ter povezuje gore in kulturo. V sodelovanju s PD Idrija so v studiu Idrijskih novic pripravili pogovor z alpinistom, gorskim reševalcem, izkušenim gornikom, glavnim urednikom Planinske založbe pri Planinski zvezi Slovenije, urednikom Planinskega vestnika, publicistom in fotografom Vladimirjem Habjanom.

Meja na razvodnici | ponatis priljubljenega planinskega vodnika

Le pol leta po izidu je na policah prvi ponatis priljubljenega planinsko-zgodovinskega vodnika Meja na razvodnici. Gre za posebnost med tovrstno literaturo, saj so v njem opisani dostopi do vseh glavnih mejnikov rapalske meje, ki se nahajajo na ozemlju Slovenije. Opise dopolnjujejo zanimive zgodbe iz okolice opisanega mejnika.

V SPM odprli fotografsko razstavo #LjubimGore

V Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani so 3. decembra, na ta veseli dan kulture, odprli fotografsko razstavo #LjubimGore. Nagrajene fotografije fotonatečaja PZS, Planinskega vestnika in podjetja Cewe bodo na ogled do 2. februarja 2022. Vabljeni na ogled razstave - v živo ali virtualno!

Na meji, tihotapske zgodbe Iztoka Tomazina

Tihotapske in druge mejaške zgodbe od Karavank do Himalaje, ki jih je Iztok Tomazin mojstrsko ubesedil v knjigi Na meji, se zdijo v obdobju koronskih omejitev, begunskih in migrantskih kriz ter drugih družbenih sprememb še posebej aktualne, sicer pa je pionir prostega plezanja na Slovenskem, alpinist in himalajec, gorski reševalec in zdravnik v pravkar izdani knjigi kronist svojih lastnih in nekaterih tujih ilegalnih prehajanj geografskih meja ter raziskovanja in preseganja osebnih meja in omejitev.

Planinski spletni knjižni sejem | popusti in BON21

37. slovenski knjižni sejem je 22. novembra 2021 na stežaj odprl svoja vrata - in z njim tudi spletni knjižni sejem Planinske založbe PZS! V želji, da nas bodo knjige povezovale, smo vse do nedelje, 5. decembra, za vas pripravili posebno knjižno akcijo. Leposlovje, dnevniki, strokovna literatura ter planinski in plezalni vodniki vas razveselijo od 20 do 60 odstotkov ceneje. Za nakup planinske literature in zemljevidov lahko do konca leta 2021 unovčite tudi letošnje turistične bone.

Planinski vestnik o najtemnejši strani gorništva: smrti

Tema meseca novembrske številke je neločljiva povezanost gora s smrtjo. Med drugimi je svoje razmišljanje z nami delil Andrej Štremfelj. Pogovorjali smo se z Janijem Beletom, gorskim reševalcem, avtorjem priročnikov Proti vrhovom in Nevarno proti vrhovom ter predavateljem. Drugi pogovor pa je z Anico in Alojzem Lotričem - z dvema izmed kar nekaj oskrbniških parov Krekove koče na Ratitovcu, ki so jo obiskovalci planinskih koč letos izbrali za naj visokogorsko planinsko kočo.

Na meji | prednaročilo nove knjige Iztoka Tomazina

Planinska založba PZS pripravlja izid nove knjige Na meji slovitega Iztoka Tomazina. Pionir prostega plezanja na Slovenskem, alpinist, ekstremni smučar, zdravnik, gorski reševalec, BASE jumper in izvrsten pisec v svoji novi knjigi Na meji pripoveduje o svobodi, takih in drugačnih mejah. Tako o odvečnih in potrebnih - ki jih želimo presegati, in takih, ki jih za nobeno ceno ne bomo.

Znani so zmagovalci fotonatečaja #LjubimGore 2021

Štiričlanska ocenjevalna komisija nagradnega fotonatečaja #LjubimGore, ki ga je z uredništvom Planinskega vestnika in v sodelovanju s podjetjem CEWE, d. d., organizirala Planinska zveza Slovenije, je imela tudi letos zahtevno nalogo, da je med 157 prejetimi fotografijami izbrala šopek najboljših, ki bodo od 3. decembra na ogled v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani.

Sledi časa: Meja na razvodnici - na 1. programu Radia Slovenija

Meja na razvodnici v nasprotju z večino planinskih vodnikov prinaša opise in dostope do vseh glavnih mejnikov rapalske meje, ki se nahajajo na ozemlju Slovenije, v oddaji Sledi časa pa sta ga predstavila avtor Dušan Škodič in predsednik Zgodovinskega društva Rapalska meja Grega Žorž. Oddaji, ki je bila na sporedu v nedeljo, 31. oktobra, lahko prisluhnete v spletnem arhivu 1. programa Radia Slovenija.