Novice

Prikazano: 271 - 300 od 729 zapisov

Prvi maj kot nalašč tudi za v hrvaške gore in stene

Boste vsaj manjši del prvomajskih praznikov preživeli na hrvaški obali? A morje je še hladno, bližnji hribi in stene pa vabljivi. V njih lahko preživite dobršen del prvomajskega in tudi poletnega oddiha. S planinskimi in plezalnimi vodniki ter planinskimi zemljevidi, bo umik na višino zdaj še enostavnejši.

Planinski vestnik - kdaj, zakaj, kako in koliko z otroki v hribe?

Marčna številka. Svetla pomlad, čeprav je morda za nekatere temačna naslovnica, a črna barva je v fotografiji ena najbolj značilnih in uporabljenih. Tokrat prinašamo obsežno temo o otrocih v gorah. Sodelovali so mnogi poznavalci in starši, ki skupaj prinašajo veliko zanimivih izkušenj in nasvetov, med njimi, s kako majhnim otrokom v gore in zakaj, kako nositi otroka po hribih, ali izlet v gore lahko ogroža otrokovo zdravje, pišejo pa tudi o naravi kot pomočniku pri motivaciji otrok, nekaj za popotnico staršem mladih planincev in o družinam prijaznih planinskih kočah.

Kraški rob - dopolnjen in prenovljen športnoplezalni vodnik

Izšel je nov, dopolnjen in prenovljen športnoplezalni vodnik Kraški rob. Območju se pridružujeta Vipavska in Goriška regija s plezališči Vipava, Vipavska Bela, Dolge Njive, Lijak in bolderiščem Vitovlje. Kot vedno se trudimo vsako izdajo izboljšati in dvigniti na še nekoliko višji nivo. Novi športnoplezalni vodnik Kraški rob tako sedaj obsega že 20 plezališč in preko 2600 smeri v Sloveniji in Italiji. Posodobljena, na novo poslikana in preverjena so bila tudi vsa ostala plezališča: Osp in Mišja peč, Črni Kal, Črnotiče in Risnik na slovenski ter Napoleonica, Santa Croce, Costiera, Aurisina, Grotta Katerina, Sistiana, Doberdo in Val Rosandra na italijanski strani.

Gorazd Gorišek nočni gost na 1. programu Radia Slovenija

Eden najustvarjalnejših slovenskih piscev planinskih vodnikov, katerega dela so našla svoje mesto na knjižnih policah večine slovenskih ljubiteljev gora, je v noči na petek, 15. marca, gostoval na 1. programu Radia Slovenija. Vabljeni k poslušanju pogovora z Gorazdom Goriškom v radijskem arhivu!

Sončna Tista lepa leta Rada Kočevarja in Mojce Volkar Trobevšek

Pomladno sonce smo 23. februarja na Festivalu gorniškega filma v še toplejši in srčnejši obliki pripeljali v Cankarjev dom - v pogovoru z Radom Kočevarjem in Mojco Volkar Trobevšek ob izidu knjige Tista lepa leta: Spomini Rada Kočevarja. Mladostni zanos življenjske energije 90-letnega prejemnika priznanja PZS za življenjsko delo v alpinizmu bo prisotne spremljal še dolgo, dolgo, prav tako pa navduševal bralce.

V zasnežene gore z Gorazdom Goriškom

Čeprav je v dolini že prava pomlad, se gorski vrhovi še beloglavo kopajo v zimskem soncu in za varen obisk zahtevajo primerno opremo in znanje, kar poudarja tudi Gorazd Gorišek, ki je svojo izjemno trilogijo planinskih vodnikov pred kratkim sklenil z vodnikom V zasnežene gore, ki ga je predstavil na Televiziji Slovenija in Radiu Ognjišče. Vabljeni, da si pogovor ogledate oz. mu prisluhnete v spletnem arhivu!

Zimske planinske raziskovalnice v Slovenskem planinskem muzeju

V Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani so tudi letos pripravili pester program počitniških aktivnosti za vse, ki bi radi poleg veselja na snegu počeli še kaj ustvarjalno planinskega, izvedeli kakšno zanimivost in spoznali kaj zabavnega in koristnega. Počitniška druženja med 25. februarjem in 1. marcem so namenjena vsem otrokom od 6. leta, če pa so otroci mlajši, naj jih spremljajo odrasli ali starejši sorojenci. Trajajo od 16. do 18. ure, cena pa je 5 evrov na udeleženca.

Dawn Wall zmagovalec 13. Festivala gorniškega filma, pohvala tudi slovenskim Nepoškodovanim

Ameriški film Dawn Wall, iskren prikaz tanke meje med predanostjo in obsedenostjo, je zmagovalec 13. Festivala gorniškega filma. Poleg glavne nagrade mesta Domžale je festivalska žirija med 32 filmi v tekmovalnem programu nagradila tudi najboljše v kategorijah alpinizem, plezanje, gore, šport in avantura ter gorska narava in kultura, posebno nagrado je podelila tudi Televizija Slovenija. Častno pohvalo žirije v kategoriji gorska narava in kultura je prejel slovenski film Nepoškodovane. Nagrajeni filmi bodo v soboto in nedeljo na ogled v Domžalah, Ljubljani in Radovljici, Cankarjev dom v soboto gosti še predstavitev knjige legendarnega Rada Kočevarja ter predavanji slovenskega športnega plezalca Klemna Bečana in avstrijskega alpinista Hansjörga Auerja.

Tista lepa leta: Spomini Rada Kočevarja

Rado Kočevar, odličen alpinist prve povojne generacije, s svojim nekajletnim intenzivnim delovanjem, velikimi plezalnimi uspehi in potem nenadnim zatonom predstavlja svojevrsten fenomen v zgodovini slovenskega alpinizma. Slovel je kot zelo močan, trden, zanesljiv in predan plezalec, ki se je alpinizma loteval načrtno, deloval pa je tudi kot gorski reševalec, alpinistični inštruktor in učitelj. Še vedno vitalen in goreč občudovalec gorskega sveta je v 91. letu življenja prejel priznanje PZS za življenjsko delo v alpinizmu, pravkar pa je izšla tudi knjiga Tista lepa leta: Spomini Rada Kočevarja, ki jo bosta na 13. Festivalu gorniškega filma v soboto, 23. februarja 2019, v Cankarjevem domu v Ljubljani predstavila avtorja Rado Kočevar in Mojca Volkar Trobevšek. Vstop je prost, vljudno vabljeni!

32 filmov v ritmu plezanja, alpinizma, avanture, gorske narave in kulture

Jutri se začenja 13. Festival gorniškega filma, ki bo med 18. in 24. februarjem 2019 v ljubljanski Cankarjev dom, Mestni kino Domžale, celjski Mestni kino Metropol in Linhartovo dvorano v Radovljici pripeljal 32 filmov z vsega sveta v štirih kategorijah: alpinizem, plezanje, gorska narava in kultura ter gore, šport in avantura, od tega pet filmov slovenskih avtorjev. Prvič v zgodovini gorniškega festivala bo slovenske gledalce razveselil film, nominiran za oskarja in prejemnik filmske nagrade bafta - Free Solo, poleg njega pa še vrsta najnovejših gorniških filmov, na predavanjih pa ugledna alpinistična in plezalna imena.

V zasnežene gore - s primerno opremo in znanjem

Zimske gore, čeravno lepe in mogočne, so tudi nevarne, obiskovalcem gora polaga na srce Gorazd Gorišek, avtor pravkar izdanega vodnika V zasnežene gore. Čeprav je v dolini skorajda že pomlad, v gorah vladajo zimske razmere, na kar moramo biti ustrezno pripravljeni in se v gore odpravljati načrtovano in odgovorno, s primerno opremo in znanjem, poudarja strokovni sodelavec PZS Matjaž Šerkezi ter opozarja, da so za obisk visokogorja primerne samo 12-zobe dereze, nikakor pa ne derezice. Snežna odeja se bo ob koncu tedna na prisojnih legah hitro preobražala in v sredogorju tudi talila, nevarnost proženja snežnih plazov bo večinoma tretje stopnje.

Jegličeva, Štremfelj, Česen & Stražar, Kočevar, Bečan, Selak ... na 13. Festivalu gorniškega filma

Na letošnjem Festivalu gorniškega filma bodo v Cankarjevem domu v Ljubljani februarja predavali najuspešnejša slovenska alpinistka 2018 Marija Jeglič, alpinistična legenda Andrej Štremfelj, vrhunska alpinistična naveza Aleš Česen in Luka Stražar, športni plezalec Klemen Bečan ter ameriški alpinist Colin Haley - rekorder Patagonije in avstrijski mojster soliranja najtežjih smeri Hansjörg Auer. Predstavnik prve povojne generacije alpinistov Rado Kočevar bo predstavil avtobiografijo Tista lepa leta, na ogled bo film o paraplezalcu Gregorju Selaku, obeta se tudi aktualna okrogla miza o vrtanju v gorah.

Planinski vodnik V zasnežene gore – s prednaročilom nestrpno do izida

Na svoji planinski knjižni polici naredite prostor za zimski planinski vodnik V zasnežene gore. Nov vodnik Gorazda Goriška je namenjen širšemu krogu uporabnikov, zato so v večini predstavljeni lažji sredogorski vrhovi, za gorniške sladokusce pa je opisanih tudi nekaj zahtevnejših visokogorskih tur. Precej tudi takšnih, katerih opisov ne boste našli v drugi literaturi (če odštejemo turnosmučarske vodnike).

Nesreče v plazu s srečnim koncem v zimski sezoni 2017/2018

Zima 2017/2018 nas je presenetila z velikimi količinami zapadlega snega. Na Kredarici ga je v tem času navrglo kar nekaj čez trinajst metrov, največja izmerjena višina pa je bila pet metrov. Pri velikih količinah snega se znatno poveča tudi nevarnost plazov. A sreča je bila tokrat na strani obiskovalcev gora. Pomoč gorskih reševalcev je bila potrebna ob splazitvi petih plazov, pri tem se je poškodovalo skupaj sedem oseb.

Slovenska planinska pot | pogovorni večer

Vabljeni na večer z gosti o najstarejši slovenski in evropski planinski vezni poti, o njenih najlepših in najbolj zanimivih delih z različnih vidikov in doživljanj, ki bo v torek, 8. januarja 2019, ob 18. uri v Knjižnici Otona Župančiča v Ljubljani.

Festival Brati gore v Idriji s trilogijo dogodkov

V Idriji so pod okriljem festivala Brati gore mednarodni dan gora počastili s tremi dogodki: 12. decembra so gostili avtorja vodnika Alpe brez meja Ireno Mušič Habjan in Vladimirja Habjana, tudi ustvarjalca Planinskega vestnika, ter mladež privabili na uro pravljic Kristine Menih ob Pravljičariji pod Triglavom, dan pozneje pa je mladinski odsek PD Idrija predstavil še 17. številko glasila Naše poti.

Planinski vestnik za silvestrsko branje

V uvodniku odgovorni urednik Vladimir Habjan ob zaključku leta 2018, ki je bilo ponovno polno zanimivih tem, prispevkov, dogajanj in veselja, razmišlja o branju in o prednostih branja s papirja.

Brati gore 2018 - dogodki po vsej Sloveniji

Planinska zveza Slovenije se že četrto leto pridružuje pobudi Alpske konvencije Brati gore. Skupaj s planinskimi društvi, knjižnicami in drugimi organizatorji vas v dneh okrog 11. decembra, mednarodnega dneva gora, vabimo na vrsto prireditev po vsej državi - s skupno idejo: promocijo in praznovanjem kulturne raznolikosti v Alpah.

Ljubim gore, berem gore korajžno v Slovenskem planinskem muzeju

Slovenski planinski muzej 7. decembra še mogočneje odpira krila v gorski svet! Ob 17. uri vabljeni na voden ogled razstave Korajža je ženskega spola ter ob 18. uri na odprtje fotografske razstave #LjubimGore, podelitev nagrad nagrajencem natečaja in literarni dogodek v počastitev mednarodne pobude Brati gore.

Slovenska planinska pot - 600 kilometrov čez drn in strn v treh delih

Ena in edina nas iz Maribora peš popelje do Debelega rtiča, čez glavnino slovenskega vzpetega sveta, z najširnejšimi razgledi in najveličastnejšimi vrhovi. Prgišče planincev jo opravi v enem zamahu, večina več let zbira žige, vsem pa je skupno nabiranje sladokusnih planinskih doživetij ter dragocenega gorniškega znanja in izkušenj. Slovenska planinska pot (SPP) je preprosto legendarna, prav tako kot nova trilogija vodnikov po njej, da o prekaljenih avtorjih, izkušenih gorohodcih in mojstrih peresa, Mojci Stritar Kučuk, Gorazdu Gorišku in Andražu Poljancu, niti ne govorimo.

Kristina Menih s Pravljičarijo pod Triglavom na knjižnem sejmu in radijskih valovih

Avtorica Pravljičarije pod Triglavom Kristina Menih se nam danes, 23. novembra, med 15. in 19. uro pridruži na 34. Slovenskem knjižnem sejmu v Ljubljani. Na stojnici Planinske zveze Slovenije v Cankarjevem domu bo z veseljem poklepetala z majhnimi in velikimi ter podelila avtogram v pravkar izdano pravljično knjigo, ki navdušuje tako bralce vseh generacij kot decembrske dobre može. Prisluhnete ji lahko tudi na Radiu Ognjišče, Radiu Koper, Primorskem valu in v oddaji Dobro jutro na TV Slovenija.

34. Slovenski knjižni sejem po planinsko - dobrodošli!

S polnimi pljuči diha 34. Slovenski knjižni sejem, na katerem vas že tradicionalno pričakujeta Planinska založba PZS in Planinski vestnik. Razveselimo vas s posebnimi sejemskimi ugodnostmi, pravkar izdanimi novostmi ter že uveljavljenimi planinskimi vodniki, zemljevidi in leposlovjem. Vabljeni, da nas v Cankarjevem domu v Ljubljani obiščete vse do nedelje, 25. novembra 2018, vstop je prost. V petek popoldne bo z nami na stojnici tudi Kristina Menih, avtorica Pravljičarije pod Triglavom.

Po Slovenski planinski poti in v Pravljičarijo pod Triglavom

V pričakovanju 34. Slovenskega knjižnega sejma je tudi Planinska založba, ki je svojo zbirko v teh dneh obogatila s trilogijo novih vodnikov po legendarni Slovenski planinski poti izpod peresa prekaljenih piscev Gorazda Goriška, Mojce Stritar Kučuk in Andraža Poljanca ter zbirko pravljičnih zgodb iz planinskega sveta Pravljičarija pod Triglavom priznane publicistke in pravljičarke Kristine Menih. Planinska zveza Slovenije se že četrtič pridružuje mednarodni pobudi Brati gore in v novo leto zre s planinskim koledarjem 2019.

Andraž Poljanec nočni gost na 1. programu Radia Slovenija

Andraž Poljanec je po poklicu glasbenik, njegova življenjska pot pa vodi čez hribe z občasnimi postanki v dolini, kot je bil tudi tisti v noči na petek, 16. novembra, ko je bil prekaljeni pisec planinskih vodnikov v gosteh 1. programa Radia Slovenija. Vabljeni k poslušanju pogovora z avtorjem tretjega dela pravkar izdanega vodnika po Slovenski planinski poti v radijskem arhivu!

Pravljičarija pod Triglavom za prav vse po vrsti!

Veselimo se, majhni in veliki ljubitelji dobrih zgodb! Na svetlem je zbirka desetih pravljic iz čarne dežele v zadnji dolini pod Triglavom, kjer prijateljujejo vile, škrati, Krivopete in gozdne živali, s katerimi se je nekaj časa družila tudi mestna pitbulka z do vrha in še čez napolnjenim košem ljubezni v srcu, da so se njene topline nalezli vsi prebivalci Pravljičarije. Pod pravljične zgodbe iz planinskega sveta se podpisuje Kristina Menih, ki jo bralci Planinskega vestnika že poznajo po prisrčnih, izvirnih in poučnih pravljicah.