Novice

Prikazano: 1 - 30 od 753 zapisov

Zgodbe meseca | Po poteh ljudskih pripovedi

Decembrske zgodbe meseca so zbirka zgodb, hkrati tudi planinski vodnik, izpod peresa Dušice Kunaver in Irene Mušič Habjan. Zgodbe vas bodo vodile po domišljijskih in planinskih poteh ob Savi – od ljubljanskega zmaja do podkorenske pehtre babe. Zbirka zgodb Po poteh ljudskih pripovedi je v mesecu decembru na voljo s 40 % popustom!

40. Slovenski knjižni sejem po planinsko - dobrodošli!

Slovenski knjižni sejem s polnimi pljuči zadiha med 26. novembrom in 1. decembrom 2024 na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani. Na stojnici Planinske zveze Slovenije vas pričakujemo s posebnimi sejemskimi ugodnostmi, novostmi in uveljavljeno knjižno bero. Veselimo se tudi pogovora z Žarkom Rovščkom o knjigi izbranih del Toneta Škarje Iskri se beseda. Dobrodošli v dobri družbi! Vstop je prost.

Moderne večraztežajne smeri | NOVA dopolnjena izdaja priljubljenega plezalnega vodnika

Na naše police je prišla že tretja, dopolnjena izdaja priljubljenega plezalnega vodnika Moderne večraztežajne smeri. V njem najdemo več kot 300 modernih, s svedrovci popolnoma opremljenih smeri, v katerih ni potrebno dodatnega zabijanja klinov, vseeno pa so potrebna premična varovala. Smeri imajo kratek in jasen opis, vris v fotografijo, kompleksnejše tudi skico. Vrisane so v zemljevid, zelo prav pa pridejo tudi koordinate parkirišč in celo vstopov v smer. Vodnik za imet!

Iskrì se beseda Toneta Škarje | Brati gore v Kamniku

Naj se tudi po Tonetovem odhodu še naprej neti njegov pronicljivi duh, naj se iskrí njegova beseda! V njegovem domačem Kamniku pod krovom festivala Brati gore. Na mednarodni dan gora, 11. decembra, se bo v prostorih GRS Kamnik ob 18. uri s soavtorjem in urednikom knjige Iskrì se beseda Žarkom Rovščkom ter neutrudnima Francetom Malešičem in Bojanom Pollakom pogovarjala Mojca Volkar Trobevšek. Vabljeni!

Planinski vestnik se je odpravil na ... odpravo!

Novembrska številka Planinskega vestnika je posvečena odpravam naših alpinistov, ki pritrjujejo Grošljevi misli, da se je z vsake odprave vrnil drugačen. Iskali smo povezavo med tremi na videz popolnoma različnimi odpravami, ki pa so alpinistom pustile globok pečat in mogoče celo postavile temelj uspešnejšim odpravam, ki šele prihajajo. Na naslovnici, katere avtor je naš vrhunski alpinist Marko Prezelj, je prikaz drugega dneva prvega vzpona na Nanada Shori, 6344 m. V ozadju vzhodni vrh Nanda Devi.

Iskrì se beseda Toneta Škarje | Slovenski knjižni sejem - pogovor z Žarkom Rovščkom

Izbrana dela Toneta Škarje z naslovom Iskrì se beseda so literarna zapuščina njegovih bogatih življenjskih izkušenj v alpinizmu in himalajizmu, ki jo je uredil publicist Žarko Rovšček. O veličini zapisanega in nastajanju knjige spregovori na Slovenskem knjižnem sejmu. Vabljeni v sredo, 27. novembra, ob 11. uri na Gospodarsko razstavišče v Ljubljani!

Iskrì se beseda Toneta Škarje

Izbrana dela Toneta Škarje z naslovom Iskrì se beseda, ki so izšla pri Planinski založbi, so literarna zapuščina njegovih bogatih življenjskih izkušenj v alpinizmu in himalajizmu. Uredil jih je publicist Žarko Rovšček, ki poudarja, da nam dajejo priložnost, da sežemo v globino njegovih življenjskih modrosti, razmišljanja in iskrivih odzivov na dogajanja okrog sebe: "Naj se tudi po Tonetovem odhodu še naprej neti njegov pronicljivi duh, naj se iskrí njegova beseda!" Rovšček knjigo med bralce pospremi 27. novembra na Slovenskem knjižnem sejmu v Ljubljani, 11. decembra pa pod krovom festivala Brati gore v Tonetovem domačem Kamniku in dan pozneje še v Idriji.

Festival Brati gore 2024 | vabilo za prijavo dogodkov

Alpska konvencija vas vljudno vabi, da se pridružite 10. festivalu Brati gore. V pričakovanju te jubilejne izvedbe so festivalu dali novo grafično podobo. Organizirajte dogodek in delite čarobnost knjig in brezmejnih zgodb, ki jih pripovedujejo.

NOVO - Iskri se beseda | Izbrani zapisi Toneta Škarje

Če je knjiga Toneta Škarje »Po svoji sledi« avtobiografski prikaz njegovega življenja in obenem dokumentiran pregled zgodovine alpinizma njegovega časa, so, poleg številnih knjižnih del, izbrani zapisi zbrani pod naslovom Iskri se beseda Tonetov literarni odsev.

Planinski vestnik | med Idrijo in Cerknim po planinskih poteh

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika je Idrijsko-Cerkljanska planinska pot v devetih etapah. Zakaj je dobila ta najbolj nakodrana vezna pot svoje mesto v Planinskem vestniku, kaj vse je na njej doživel naš odgovorni urednik Vladimir Habjan in kako jo vidi intervjuvanka Anka Rudolf, ki je poskrbela v PD Idrija za izid novega vodnika po tej poti, boste izvedeli v tem Vestniku.

Knjiga meseca | Tista lepa leta Rada Kočevarja

Knjiga meseca - v oktobru po le polovični ceni! Odlično branje spominov legende slovenskega alpinizma, Rada Kočevarja, ki je s prav tako legendarnim Cicem preplezal prvo VI v slovenskih stenah. Spomine Radovih najplodnejših alpinističnih let je zapisala Mojca Volkar Trobevšek.

Planinski naPOTki vse poletje vabijo v hribe na Prvem

Planinski naPOTki so nas vse poletje usmerjali na bolj odmaknjene planinske poti - v družbi mojstrov peresa in poznavalcev gora iz Planinske založbe. Od 30. junija do 15. septembra vas vsako nedeljo ob 6.45 skupaj s Prvim programom Radia Slovenija vabimo k poslušanju oddaje naPOTki, v kateri bomo predstavljali planinske vodnike in knjige iz Planinske založbe ter delili navdih za obisk gora, kjer se lahko z razgledom umaknete množicam.

Knjiga meseca | Poti do kamnitih src

Zbirka zgodb Olge Kolenc z manj znanih planinskih popotovanj ob zahodni slovenski meji "Poti do kamnitih src", je v mesecu avgustu na voljo s 50-odstotnim popustom! Za 12,45 €.

Planinski vestnik julij & avgust | Velika himalajska pot

Tokratna tema dvojne poletne številke Planinskega vestnika je Velika himalajska pot - ki sta jo mojstrsko ubesedila in s fotografijami začinila zakonca in naša vrhunska alpinista svetovnega kova Marija in Andrej Štremfelj. Pred tem sta Veliko himalajsko pot, dolgo kar 1700 kilometrov, lansko jesen tudi prehodila.

Izšlo je | DOLOMITI po dolgem in počez

»V rokah držim nenavaden dragulj. Dvakrat je brušen, pri tem pa je avtorju uspelo, da ga po drugi obdelavi ni manj, ampak celo za tretjino več!« je zapisal Vid Pogačnik, Jože Drab pa ugotavlja, da je »izbor opisanih poti in vrhov več kot odličen« in da »je vodnik po Dolomitih nepogrešljiv del gorniške literature, ki ga mora imeti vsak ljubitelj strmih, prepadnih gora, kamor Dolomiti vsekakor sodijo«.

Izšlo je | vodnik Razširjena slovenska planinska pot

Izšel je dolgo pričakovani prenovljen planinski vodnik Razširjena slovenska planinska pot. Avtor Gorazd Gorišek je temeljito pregledal in dopolnil opise predhodne izjemno priljubljene izdaje in jim dodal nekaj novih točk. Vabljeni na odkrivanje slovenskih gora na enega najzanimivejših načinov - peš!

NOV PLANINSKI ZEMLJEVID| Ratitovec in okolica – 1 : 25.000

Planinski zemljevid Ratitovec in okolica - 1 : 25.000 bo prišel prav vsem, ki bi želeli raziskovati priljubljene in neznane vrhove nad dolino Selške Sore. Prvaki tega območja so vsekakor Ratitovec, vrhovi nad Soriško planino, Porezen, Blegoš, Stari vrh in hišni vrh Škofje Loke - Lubnik.

Marjan Bradeško: Hodim, torej grem | Cerknica

Vljudno vabljeni na predstavitev knjige Marjana Bradeška Hodim, torej grem v četrtek, 6. junija 2024, ob 19.00 v prostorih knjižnice Jožeta Udoviča Partizanska cesta 22, 1380 Cerknica. Avtor nas bo s fotografijami najprej popeljal med kraške goličave Slovenske Istre do Triglava, od mračnih grap predgorja Julijskih Alp do haloških gričev. Popeljal pa nas bo tudi med domače polhograjske griče in preko meje, v Zahodne Julijce in v Ziljske Alpe.

Planinski vestnik | J. Frischauf: doma odpadnik, na Slovenskem slavljen

V majski številki Planinskega vestnika je glavna pozornost namenjena Johannesu Frischaufu, po katerem pri nas nosi ime planinski dom na Okrešlju, sicer pa je bil velik pobudnik planinstva pri nas, še posebej v Savinjskih Alpah, in na Hrvaškem, kjer so prav na njegovo pobudo že leta 1874, 19 let pred nami, ustanovili Planinsko zvezo Hrvaške. V temi meseca izpod rok Dušana Škodiča boste tako našli zares veliko zanimivih podatkov iz naše planinske zgodovine, ki so bile v tistem obdobju daleč pred časom in še danes vzbujajo občudovanje. Prepričani smo, da boste uživali.

V Planinskem vestniku tokrat o obiskovanju gora starejših planincev

V aprilski številki Planinskega vestnika smo se posvetili starejšim planincem in goram. Kar nekaj starejših gornikov smo povabili, da so z nami delili svoja razmišljanja pa tudi življenjski moto. Objavljamo priporočila zdravnice za telesno aktivnost starejših in izkušnje planinske vodnice o vodenju mlajših in starejših - kakšne so razlike, kaj pa je skupno vsem.

Razpis za odkup digitalnih fotografij za Planinski koledar 2025

K sodelovanju vabimo vse, ki jim je blizu fotografija in planinsko okolje. Z razpisom iščemo motive prvobitne gorske narave ali delovanja človeka v gorah. V koledar želimo zajeti vsa planinska področja Slovenije v vseh letnih časih. Še posebej bomo veseli fotografij sredogorja ter hribovij Primorske, Notranjske, Štajerske in Dolenjske.

Planinski vestnik s poklonom alpinistični legendi Radu Kočevarju

Prvi del marčne številke Planinskega vestnika smo posvetili letos preminulemu našemu legendarnemu in neustavljivemu alpinistu Radu Kočevarju (1928-2024). »S slovesom Rada Kočevarja smo tako izgubili zadnjega in brez dvoma najmočnejšega predstavnika generacije, ki je v času po vojni postavila nove smernice razvoju alpinizma pri nas kljub začetnemu odporu starejše generacije plezalcev«, pravi Jure Krejan Čokl.

Hodim, torej grem - pomladno praznovanje samote in tišine v Trnovskem gozdu

20. marca smo še pred sončnim vzhodom vstopili v pomlad, ob svetovnem dnevu sreče je na vrata že trkal svetovni dan poezije, 21. marec pa je tudi mednarodni dan gozdov. Le kako bi lahko lepše praznovali skupaj z naravo kot v njenih nedrjih - s knjigo Hodim, torej grem izpod mojstrsko ošiljenega peresa Marjana Bradeška, ki je izšla pri Planinski založbi. Novinarski predstavitvi knjige na samotni poti do Vrha Skopice med Trebušo in Čepovansko dolino se je pridružil tudi urednik knjige in založbe Vladimir Habjan.

Ponatis knjige Triglav je naš po manj kot 4 mesecih od izida

Triglav je naš - kot nacionalni simbol je zasidran v zavest Slovencev. To je danes dejstvo, v zgodovini pa ni bilo vse tako črno-belo. Dušan Škodič na podlagi nepričakovano odkritih arhivov vznemirljivo osvetljuje začetke organiziranega planinstva in alpinizma na Slovenskem - v knjigi Triglav je naš, ki je izšla 15. novembra lani, po slabih štirih mesecih pa že doživela ponatis, kar navdušuje tako Planinsko založbo kot avtorja, v pogovoru s katerim pospremimo ponatis.