Novice

Prikazano: 121 - 150 od 753 zapisov

Planinski vestnik | O plezanju na Kranjskem pred I. Sv. vojno

Oktobrska številka Planinskega vestnika prinaša zanimivo temo meseca: Alpinisti na Kranjskem pred prvo svetovno vojno. Takrat je bilo planinstvo na Kranjskem razdeljeno na dva dela; na sekcije DÖAV, ki so označile prve planinske poti in zgradile prve planinske koče, ter na slovenski SPD s slovenskimi kočami in potmi.

Planinski vestnik o zakladu Alp se posveča prvi jugoslovanski ženski alpinistični odpravi

V septembrski številki Planinskega vestnika je tema meseca prva jugoslovanska ženska alpinistična odprava. Poleti so namreč minila štiri desetletja, odkar se je osem jugoslovanskih alpinistk prvič v obliki samostojne jugoslovanske ženske odprave podalo v tuje visokogorje s ciljem osvojiti sedemtisočak Pamir. Odprave se v tokratni temi meseca spominjamo skozi pogovore z nekaterimi udeleženkami, Lidijo Honzak, Marijo Štremfelj, Marjano Šah in Ireno Komprej.

Poletni Planinski vestnik | O zaščiti pred soncem in Zasavskih vršacih

V poletni temi meseca dvojne številke Planinskega vestnika smo se posvetili nevarnostim sončnih žarkov v gorah, zdravstvenim posledicam čezmernega izpostavljanja soncu, delimo pa tudi primerne napotke za preventivo. Pogovarjamo se z Elizo Kubarsko, alpinistko in režiserko z diplomo Umetnostne akademije in filmske šole Wajda v Varšavi in dr. Gregorjem Dolinarjem, predsednikom GRZS, ki pravi, da je prva prioriteta vedno korist ponesrečenca.

Požarna varnost v kočah glavna tema Planinskega vestnika

V junijski številki se v temi meseca posvečamo požarni varnosti planinskih koč. Med leti 2017 in 2021 so na območju Kamniško-Savinjskih Alp zgorele tri priljubljene planinske koče, Kocbekov dom na Korošici, Frischaufov dom na Okrešlju in Mozirska koča na Golteh. Zanimalo nas je, v kakšnem stanju glede varnosti pred požari so slovenske planinske koče, kakšni so normativi in kako se s požarno problematiko sooča planinska organizacija.

1. seja UO PZS o novih sestavih odborov

Upravni odbor Planinske zveze Slovenije (UO PZS) se je na 1. seji v mandatnem obdobju 2022–2026 sestal 9. junija 2022 na sedežu PZS v Ljubljani. Posvetil se je potrjevanju novih odborov, novih društev in splošni tematiki zveze.

Osnove planinstva: Z znanjem varneje v gore | novi priročnik

Ob začetku poletne planinske sezone je pri Planinski založbi PZS izšel jedrnat priročnik Osnove planinstva za vse, ki želijo izvedeti čim več o gorah. Avtor Jože Drab, mentor planinske vzgoje, je med platnicami zbral pestro vsebino z izbranimi temami, ki jih mora poznati vsakdo, ki želi zahajati v gore. To je prvi učbenik Planinske založbe, namenjen splošni javnosti, prvenstveno družinam z otroki in mladim, ki jih zanimajo gore. Priročnik odlikujejo pregledno in nazorno predstavljene vsebine, številne fotografije, infografike in poudarki.

Postopno nabiranje izkušenj in znanje za varnejši obisk gora

Za varnejši obisk gora so ključni postopno nabiranje izkušenj, temeljito načrtovanje ture, poznavanje aktualnih razmer in objektivnih nevarnosti v gorah, vremenoslovja, prve pomoči, orientacije, različnih tehnik gibanja, potrebne opreme in znanja njene uporabe ter spoštljiv odnos do gora. Organizirane in strokovno vodene ture, ki predstavljajo učni proces v naravi, so naložba za varnejše obiskovanje gorskega sveta in povabilo ljubiteljem gora v planinsko društvo, je pred začetkom poletne planinske sezone 7. junija v Kamniški Bistrici poudarila Planinska zveza Slovenije. Nesreča v gorah se namreč lahko pripeti vsakomur in tudi najbolj usposobljeni posamezniki niso izjema, res pa je med posredovanji gorskih reševalcev zelo malo dogodkov na organiziranih planinskih aktivnostih.

Po poteh XIV. divizije | Ivan Šalamon in Franci Horvat nočna gosta na Radiu Slovenija

Vezna planinska pot XIV. divizije je za Slovensko planinsko potjo druga najstarejša obhodnica po Sloveniji, ki je v zadnjem desetletju doživela temeljito prenovo. Gosta Nočnega obiska bosta vodja obnove omenjene poti Ivan Šalamon in avtor vodnika Po poteh XIV. divizije Franci Horvat, ki je izšel pri Planinski založbi PZS. Vabljeni k poslušanju nočnega pogovora, ki je bil 3. junija, v spletnem arhivu Prvega programa Radia Slovenija!

Poti do kamnitih src že iz tiskarne

"Za prehojenimi planotami, grebeni in gorami se širijo nova prostranstva. Srce, ki hrepeni, hoče naprej. Jutri bo nov dan. Poti do kamnitih src bodo ostale uhojene, dokler bomo ljubili," Olga Kolenc slikovito in slogovno izbrušeno ubeseduje svoja planinska in osebna doživetja in razmišljanja, ki jih v knjigi popotniških zgodb razkošno bogatijo tudi avtoričine fotografije. Njeno pisanje nas popelje na Kolovrat, Mangart, Kanin, Skutnik, Muzce, Kras ..., na manj obiskane poti vzdolž hribov in gora ob zahodni slovenski meji.

Po poteh XIV. divizije po temeljiti prenovi z novim vodnikom

Vezna planinska pot (VPP) XIV. divizije je za Slovensko planinsko potjo druga najstarejša obhodnica po Sloveniji, ki je v zadnjem desetletju doživela temeljito prenovo, za piko na i pa je pri Planinski založbi PZS izšel planinsko-zgodovinski vodnik Po poteh XIV. divizije; pot je mogoče spremljati tudi prek spletne aplikacije maPZS. Pot na 181 kilometrih od Sedlarjevega do Ljubenskih Rastk zbere 28 etap in 29 kontrolnih točk. Letošnji pohod po VPP XIV. divizije in srečanje planincev Savinjske regije bo 28. maja od Slemena do Smrekovca.

Sledi časa: Na meji - na Prvem programu Radia Slovenija

Bogati, kompleksni spomini na gorniške dejavnosti so eden izmed dejavnikov za nastanek knjige Iztoka Tomazina Na meji: Tihotapske in druge mejaške zgodbe od Karavank do Himalaje, spodbuda za nastanek te zelo zanimive knjige pa je problematika meja, v sodobnem svetu vse bolj aktualna. Na meje smo se 15. maja odpravili v oddaji Sledi časa, ki jo pripravlja Milan Trobič. Vabljeni k poslušanju v spletnem arhivu Prvega programa Radia Slovenija!

Po poteh XIV. divizije | izšel nov planinsko-zgodovinski vodnik

Izšel je dolgo pričakovani planinsko-zgodovinski vodnik Po poteh XIV. divizije. Prav poseben vodnik nas popelje po poteh in dostopih, ki so jih prehodili partizani na tem zgodovinskem pohodu iz Obsotelja v Zgornjo Savinjsko dolino. Vodnik Po poteh XIV. divizije podaja vse pomembne informacije za samostojno doživljanje te dolge poti, največja vrednost pa se skriva v zgodbah, ki zgodovinsko popestrijo vsebino vodnika.

Izšel je Letopis PZS 2021

Planinska zveza Slovenije je izdala Letopis 2021, že dvanajst po vrsti. V njem so predstavljeni delovanje PZS in vseh njenih komisij in odborov v preteklem letu, pregled najpomembnejših planinskih dogodkov v letu 2021, prav tako tudi mednarodna dejavnost, področna organiziranost in planinska društva. Vabljeni k branju spletne različice!

Prednaročilo | planinsko-zgodovinski vodnik Po poteh XIV. divizije

Planinsko-zgodovinski vodnik Po poteh XIV. divizije je posebnost. V njem so opisane poti in dostopi, ki so jih prehodili partizani na zgodovinskem pohodu. Poleg pohodniških in planinskih informacij vsebuje tudi zgodovinska dejstva in resnične zgodbe, zato bomo kraje in vrhove doživeli drugače, kot bi jih sicer.

Rapalska meja - Meja na razvodnici | predavanje in ekskurzija z Dušanom Škodičem

Park Škocjanske jame in Knjižnica Makse Samsa v četrtek, 31. marca, ob 18. uri vabita na predavanje Dušana Škodiča Rapalska meja - meja na razvodnici. Rotary klub Logatec in Občina Logatec pa v soboto, 9. aprila, organizirata ekskurzijo Po zapuščini rapalske meje v okolici Logatca, ki jo bo vodil Dušan Škodič, avtor planinsko-zgodovinskega vodnika Meja na razvodnici (ob stoletnici podpisa rapalske pogodbe 1920-2020).

Planinski utrip na Alpe-Adrii, 32. sejmu za zeleni in aktivni turizem

Sejem Alpe-Adria znova vabi na Gospodarsko razstavišče v Ljubljani, navdih za aktivni oddih lahko poiščete od 23. do 26. marca 2022. Vabljeni na razstavni prostor PZS, kjer se boste letos počutili kot v planinski koči in gorniški vasi, predstavljajo se še Slovenski planinski muzej, Češka podružnica SPD in gorski reševalci. Planinska trgovina je pripravila nekaj sejemskih ugodnosti, razgibate se lahko na plezalnem stolpu. Člani PZS boste za vstopnino odšteli le 5 €.

Z znanjem do zvezd | predstavitev knjige v Kamniku in Mojstrani

Eno najlepšh zgodb slovenskega alpinizma predstavlja monografija Z znanjem do zvezd, ki je posvečena Alešu Kunaverju in vsem vodnikom, inštruktorjem, zdravnikom ter podpornikom 40-letnega delovanja slovenske šole za gorske vodnike v Nepalu. Vabljeni na predstavitev knjige in pogovor z ustvarjalci - 17. marca na Grad Zaprice v Kamnik ter 18. marca v Slovenski planinski muzej v Mojstrano, kjer bo na ogled tudi dokumentarni film Poslanstvo.

Razpis za odkup digitalnih fotografij za Planinski koledar 2023 | SPP in markacija

Planinski koledar 2023 bo počastil dvojni planinski jubilej. Znamenita Knafelčeva markacija letos praznuje 100 let, prihodnje leto pa bomo praznovali 70 let Slovenske planinske poti. V znamenju pomembnih obletnic objavljamo tudi razpis za nove fotografije koledarja za prihodnje leto. Vabljeni, da pobrskate po svojem arhivu ali ustvarite kakšen nov utrinek.

Na meji - tihotapske in mejaške zgodbe Iztoka Tomazina | spletni dogodek

Alpinist, himalajec, gorski reševalec in zdravnik Iztok Tomazin bo ob knjigi Na meji predstavil tihotapske in druge z mejami v gorah povezane zgodbe od Karavank do Himalaje - v torek, 8. marca 2022, ob 18. uri. Dogodek organizira Knjižnica Prežihov Voranc, bo pa v celoti potekal preko spleta. Lahko si ga ogledate preko Zooma ali preko Facebook profila Knjižnice Prežihov Voranc.

100 let markacije ob 129-letnici PZS | Slovensko planinstvo skozi čas

Organizirano planinstvo ima v Sloveniji že 129-letno tradicijo, znamenita Knafelčeva markacija pa praznuje 100 let! Slovensko planinsko društvo, predhodnik Planinske zveze Slovenije, je bilo ustanovljeno 27. februarja 1893, krovna planinska organizacija pa je danes med najbolj množičnimi nevladnimi in prostovoljskimi organizacijami v Sloveniji in najbolj množična športna organizacija. Vpogled v dolgo in bogato zgodovino slovenskega planinstva ponuja pravkar izdana monografija Slovensko planinstvo skozi čas. Vanjo se je vpisal tudi Alojz Knafelc, ki je leta 1922 vpeljal enotno označevanje planinskih poti - belo piko z rdečim kolobarjem, ki jo danes imenujemo Knafelčeva markacija in je eden od simbolov slovenskega planinstva, ter enotno usmerjevalno tablo.

Z znanjem do zvezd - 40 let šole v Manangu | predstavitev knjige v Ljubljani

Dvojezična monografija Z znanjem do zvezd: Slovenska šola za nepalske gorske vodnike je posvečena Alešu Kunaverju in vsem vodnikom, inštruktorjem, zdravnikom ter podpornikom 40-letnega delovanja slovenske šole za gorske vodnike v Nepalu. Vabljeni na predstavitev knjige v ponedeljek, 28. februarja 2022, ob 18. uri v Knjižnico Otona Župančiča v Ljubljani. Gostji pogovora bosta Mojca Volkar Trobevšek in Dušica Kunaver.

Slovensko planinstvo skozi čas | nova, prenovljena in dopolnjena izdaja

V desetletju od prve izdaje monografije Slovensko planinstvo, se je zgodilo marsikaj. Obletnica ustanovitve Slovenskega planinskega društva (ustanovljeno 27. februarja 1893 v Ljubljani) je primeren dan za izdajo nove, prenovljene in dopolnjene izdaje monografije z novim naslovom Slovensko planinstvo skozi čas. Tudi ta je bila zaupana zgodovinarjema dr. Petru Mikši in dr. Korneliji Ajlec - oba aktivno preučujeta sodobno slovensko zgodovino, zgodovino gorskega sveta in društev.