Novice

Prikazano: 61 - 90 od 740 zapisov

Šepet samotnih stezic z Jano Remic

Gore so ji dale ogromno. Veselje ob hoji. Svobodo. Sonce, zvezde, modro nebo, veter, viharje, dež in sneg. Pogum in strah, negotovost in odločnost, smeh in radost ob srečanjih, zaupanje, vero, da so ljudje dobri. Mir, občutek miru in popolnosti. Vse te občutke je Jana Remic ujela tudi med platnice knjige Šepet samotnih stezic. Svoje zgodbe in gorska doživetja je predstavila na Radiu Ognjišče in v Gorenjskem glasu, 14. novembra jih bo tudi v Knjižnici A. T. Linharta Radovljica.

Enciklopedija Karnijskih Alp, kot je nimajo niti Italijani

Raznovrstne Karnijske Alpe, obsežna gorska skupina med Julijskimi Alpami in Dolomiti, kljub geografski bližini Sloveniji ostajajo skrivnostne in manj obiskane od slovečih gorskih sosed, a vse bolj zanimive za slovenske ljubitelje gora. Z izbirnim vodnikom Vladimirja Habjana in Irene Mušič Habjan, ki je poleti izšel pri Planinski založbi, Slovenci dobivamo tako rekoč enciklopedijo Karnijskih Alp, saj niti Italijani nimajo tako celovitega vodnika po tem gorovju, ki se od avstrijsko-italijanske meje razteza daleč proti jugu, do Furlanske nižine.

Karnijske Alpe: Med Julijci in Dolomiti | predstavitev v Trstu

Slovensko planinsko društvo Trst vabi v petek, 6. oktobra 2023, ob 20. uri v Gregorčičevo dvorano, Ul. sv. Frančiška 20, na predstavitev izbirnega vodnika Karnijske Alpe: Med Julijci in Dolomiti. Z avtorjema Vladimirjem Habjanom in Ireno Mušič Habjan se bo pogovarjal Jernej Šček.

9. festival Brati gore | vabilo za prijavo dogodkov

Stalni sekretariat Alpske konvencije vsako leto literarni in kulturni dediščini Alp posveti festival Brati gore, ki ga sestavlja mozaik dogodkov v organizaciji številnih partnerjev širom Alp in onkraj njih. Festival, ki se vsako leto odvija okoli mednarodnega dneva gora, 11. decembra, ponuja priložnost, da predstavimo in proslavimo literarno in kulturno pestrost Alp. Vabljeni k organizaciji dogodkov - in njihovi registraciji do 30. novembra 2023.

Planinski vestnik s poklonom Danilu Cedilniku - Denu

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Z Osnovami planinstva v čudovite Julijske Alpe | 25 % ceneje

Sončni dnevi kar kličejo po obisku gora! Priročnik Osnove planinstva odpira vrata v čaroben gorski svet splošni javnosti, prvenstveno družinam z otroki in mladim, ki jih zanimajo gore. Izbirna vodnika po Julijskih Alpah pa nas popeljeta na skupno 90 čudovitih planinskih ciljev. Lahki izleti so pisani na kožo tudi mlajšim planincem, izurjene gornike vabijo zahtevnejše poti, ferate in prgišče brezpotij. Nepogrešljivi trojec do 20. septembra kar četrtino ceneje!

Nagradni fotonatečaj #LjubimGore 2023

Tudi letos skupaj z uredništvom Planinskega vestnika in v sodelovanju s podjetjem CEWE razpisujemo nagradni fotonatečaj #LjubimGore, ki poteka do vključno 1. oktobra 2023. Pošljite svoje najlepše fotografije in se potegujte za lepe nagrade podjetja CEWE. Vsak udeleženec natečaja prejme bon v vrednosti 10 evrov za naročnino na Planinski vestnik.

Knjiga meseca | Vprašaj goro avtorja Joža Miheliča

Knjiga meseca - v juliju po le polovični ceni! Odlično branje v hladni senci izpod peresa gornika, fotografa in cenjenega prosvetnega delavca Joža Miheliča. Knjiga Vprašaj goro združuje občuteno napisane gorske zgodbe iz časa avtorjevega otroštva in odraščanja v Bohinju.

Planinski vestnik | Katere višine koč so prave?

Nadmorske višine objektov v naravi so načeloma objektivni podatki, enolično določljivi. V klasični kartografiji so bile z geodetsko točnostjo na nekaj centimetrov določene točke državne geodetske mreže. Nadmorske višine ostalih pomembnejših točk so bile večinoma določene fotogrametrično, to je iz letalskih posnetkov, kjer je točnost precej slabša, še posebej v gozdnatem svetu (možno odstopanje tudi za nekaj metrov).

Junijski Vestnik o gorniški literaturi in Karnijcih

Tokratna tema meseca junijske številke je gorniška literatura, o čem se največ piše, kako ne pisati gorniške literature, če ne želimo dolgočasne knjige, kako pišejo naši alpinisti in publicisti, kot so Andrej in Marija Štremfelj, Dušan Jelinčič, Matevž Lenarčič, Bogdan Biščak, Silvo Karo in kako je bistvo literature: »Kdor piše, nekaj da; kdor bere, nekaj dobi.«

S planinskim vodnikom čez mejo in leposlovjem do samotnih stezic

Planinska založba PZS je na prvi poletni dan, na dan, ko ima svetloba največjo moč, predstavila svojo bogato knjižno bero, tako da zlepa ne bo zmanjkalo idej za obisk gora in dobrega planinskega čtiva. Ljubitelji gora se bodo z novim vodnikom Karnijske Alpe podali v soseščino in raziskovali čudovita gorska območja korak čez mejo, tisti, ki bodo ostali doma, bodo lahko brali leposlovni deli Šepet samotnih stezic in Spomini starega alpinista.

Intervju z Vladimirjem Habjanom ob izidu vodnika Karnijske Alpe

Planinski vodnik Karnijske Alpe je novo, sveže delo zakoncev Habjan, ki predstavlja obsežno območje Karnijskih Alp. Izjemno podatkovno in slikovno bogat vodnik je nujno del gorniške literature. "Naju so Karnijci dobesedno začarali. Posebno južni del, ki je tako zelo prvinski. Tam se počutim, kot bi bil "doma". To je v bistvu kar težko opisati. Podobno je kot sam čutim v naši Trenti. Nič komercializacije, nič vplivov civilizacije, le prvinska narava," je ob izidu povedal soavtor vodnika Vladimir Habjan. Njegova žena Irena Mušič Habjan je druga avtorica.

Izšel je nov planinski vodnik Karnijske Alpe

Planinski vodnik Karnijske Alpe je novo, sveže delo zakoncev Habjan, ki predstavlja obsežno območje Karnijskih Alp. Gorstvo Karnijskih Alp je slovenskim gornikom slabše poznano, kar pa se lahko hitro spremeni ob prebiranju novega planinskega vodnika Planinske založbe.

Knjiga meseca - Plezalna tehnika

V mesecu juniju je knjiga Plezalna tehnika na voljo po polovični ceni. Plezalna tehnika je ponatisnjena kot poklon in spomin na dekleta in fante, žene in može, ki so v težkih časih orali ledino povojnega alpinizma.

Ponatis Planinsko-zgodovinskega vodnika Po poteh XIV. divizije

Lansko leto smo bili priča izidu posebnega planinsko-zgodovinskega vodnika Po poteh XIV. divizije. Ta vodnik je bil oblikovan s ciljem, da nam približa izkušnjo partizanskega gibanja med drugo svetovno vojno skozi opise poti in dostopov, ki so jih prehodili partizani med zgodovinskim pohodom. Poleg bogatih pohodniških in planinskih informacij, vodnik vsebuje tudi zgodovinska dejstva in resnične zgodbe, ki nam omogočajo drugačen vpogled v kraje in vrhove, ki jih obiskujemo.

Prednaročilo | Planinski vodnik Karnijske Alpe

Planinski vodnik Karnijske Alpe predstavlja obsežno območje med Julijci in Dolomiti, od Ojstrnika pa tja do Piancavalla. Vodnik bo hitro postal nepogrešljiv del domače planinske knjižnice vsakega, ki z veseljem pogleda tudi onkraj domačih gora.

Na skupščini PZS 2023 o novem načinu financiranju vzdrževanja planinskih poti

Na redni letni skupščini Planinske zveze Slovenije (PZS) 22. aprila 2023 v Zgornji Polskavi so delegati planinskih društev soglasno potrdili poročila organov PZS za leto 2022 ter okvirni vsebinski in finančni program dela PZS za leto 2024. Vodstvo je predstavilo nov način financiranja vzdrževanja planinskih poti in na to temo pred skupščino organiziralo tudi delavnico.

Planinski vestnik | Mitja Kilar in njegov čas

Tema aprilske številke Planinskega vestnika je Mitja Kilar in njegov čas. Mitja je bil eden izmed plezalcev, alpinistov starejše generacije, ki je z vztrajnostjo in predanostjo začrtala smer razvoja slovenskega in jugoslovanskega alpinizma v prihodnosti. Kilar je bil tudi eden od štirih avtorjev enega prvih plezalnih vodnikov Plezalni vzponi. Vzhodne Julijske Alpe (iz leta 1954), ki je bil dolga desetletja pravzaprav edini vodnik na trgu in ga je uporabljalo več generacij.

Romantika ga je zagrabila, ko je prekoračil abrahama

Planinska založba PZS je izdala novo leposlovno delo Spomini starega alpinista, v katerem se alpinist Peter Muck v dvaindvajsetih zgodbicah spominja svojih plezalskih prigod, začinjenih s svojevrstno zgodovinsko vrednostjo. »Čeprav sem kolovratil po brezpotjih in plezal lahke smeri večinoma sam, sem tu in tam srečeval ljudi le s pozitivnimi nazori. Ne pomnim, da bi kdo kdaj privlekel v gore poln nahrbtnik lastnih težav, s katerimi bi mi postregel.«