Novice

Prikazano: 241 - 270 od 753 zapisov

S knjigo v gore (13) Pravljičarija pod Triglavom: Ježek Plešek in ježka Nežika

Tam daleč, v zadnji dolini pod Triglavom, se stikata človeški in pravljični svet, visokogorska in obmorska druščina, o katerih v Pravljičariji pod Triglavom zgodbe plete Kristina Menih. Nekega čudovitega dne je v dolini Zapotoških slapov družina planinskih ježev priredila veliko ježjo veselico. Njihova številna rodbina se je povečala za novega člana. Jedlo se je, pilo, pelo in bilo je res neznansko veselo!

S knjigo v gore (12) Ljudje v gorah: Nasmeh Ajdovske deklice

Gorski svet je zakladnica, iz katere dobremu opazovalcu ni težko črpati tematike za pisanje, poudarja Dušan Škodič, ki nas v zbirki zgodovinskih zgodb Ljudje v gorah navdušuje tako z mojstrskim slogom pisanja kot pisano paleto predstavljenih tem. Po ljudskem pripovedovanju naj bi nekoč gamsji trop sprožil velik plaz s stene Prisojnika, ki so mu tovorniki ušli v zadnjem trenutku, rešila pa naj bi jih Ajdovska deklica, ki jim je v globokem snegu naredila rešilno gaz - in se jim nasmehnila ...

S knjigo v gore (11) Čez rob: Kje je rob in kdaj ga prestopimo?

Kje je rob in kdaj ga prestopimo? Kako daleč lahko gremo, preden bo prepozno, preden povratek ne bo več možen, ne bo več varen? Kdaj se obrniti in kdaj ne? Vladimir Habjan se pogosto sprašuje, kje so meje varnosti v gorah. Kdor to ve, je umetnik in zmagovalec. Ko si nekje doma v fotelju, je lahko biti pameten. Tako začenja tudi kratko zgodbo Čez rob, ki je dala naslov knjigi z istim naslovom, v kateri predstavlja zahtevno prostovoljno dejavnost gorskih reševalcev.

S knjigo v gore (10) Tista lepa leta: Prva šestica plus v naših stenah

Rado Kočevar je veljal za najmočnejšega in najbolj predanega plezalca prve povojne generacije, ki je v takratni alpinizem vnesla nekaj športnega duha, nov pristop k plezalnim problemom in predvsem drznost. Leta 1949 se je v zgodovino slovenskega alpinizma zapisal z zlatimi črkami, saj sta s Cirilom Debeljakom - Cicem preplezala Centralni steber v Dedcu in s tem premagala prvo smer zgornje šeste težavnostne stopnje pri nas. Pionirsko plezanje lahko podoživite v knjigi Tista lepa leta: Spomini Rada Kočevarja, ki sta jo soustvarila z Mojco Volkar Trobevšek.

Smeh z gora | nove zabavne planinske zgodbe

Z izjemo posamezne pripovedi, kjer vzbuja smeh že situacija sama (npr. o turnem smučarju, ki mu v delikatnem trenutku jezik primrzne na žepni nožek), se v knjigi smejemo značajskim lastnostim protagonistov in podobam, ki jih pripišemo avtorjevi izvirnosti, potem ko smo se zastonj trudili najti tuje zglede.

Zapirajo se planinske poti in plezališča, v gore s knjigo, ne z navdihom z družbenih omrežij

Planinska zveza Slovenije (PZS) še vedno poziva vse ljubitelje gora, naj se v trenutnih razmerah odpovejo aktivnostim v gorah in se ne izpostavljajo nepotrebnim tveganjem ter še dodatno obremenjujejo gorskih reševalcev in medicinskega osebja. Planinske koče, naravna plezališča in nekatere planinske poti po vsej Sloveniji so zaprti, zato naj se odločajo le za lažje sprehode v bližini doma in upoštevajo priporočila pristojnih. Gore jih bodo počakale, da ohranijo stik z njimi, pa jim je na voljo tudi spletna knjižnica S knjigo v gore, v katero PZS vsak dan doda kakšno brezplačno knjižno ali videovsebino oz. članek iz Planinskega vestnika, za pridobivanje planinskega znanja je vzpostavila spletno Malo šolo planinstva.

S knjigo v gore (6) Planinski zabavnik: hribovska križanka, planinske živali in cvetje

Planinski zabavnik je dobrodošla popestritev planinskih dni v dolini za otroke od 4. do 9. leta. Urška Stritar, Karmen Usar, Natalija Marovt in Mojca Stritar Kučuk so pripravile poln nahrbtnik nalog za zabavo, ustvarjanje, učenje in vzgojo ter zanimivosti za stari in mlado. Nekaj si jih lahko tudi natisnete in jih s svojim planinskim podmladkom rešite doma, če nimate pri roki tiskalnika, pa jih lahko otroci tudi prerišejo in potem rešijo.

S knjigo v gore (4) Pravljičarija pod Triglavom: Lein prvi vzpon na Triglav

Tam daleč, v zadnji dolini pod Triglavom, se stikata človeški in pravljični svet, visokogorska in obmorska druščina, o katerih v Pravljičariji pod Triglavom zgodbe plete Kristina Menih. Lea dobi najlepše darilo za šesti rojstni dan - vzpon na Triglav. Ko se ponosno razgleduje z očaka Slovenije, globoko v svojem mladem srcu začuti ljubezen do gorskega sveta, za katero ve, da jo bo spremljala vse življenje ...

S knjigo v gore (3) Čez rob: Zadnja pot

Da v teh dneh ne bomo še dodatno obremenjevali reševalnega in medicinskega osebja, raje preberimo kakšno zgodbo o reševanju v gorah. Vladimir Habjan v zbirki kratkih zgodb Čez rob opisuje zahtevne, nevarne in težavne razmere, v katerih pogosto rešujejo, in izpostavlja tudi humanitarno in prostovoljno dejavnost gorskih reševalcev. Odpravimo se na Zadnjo pot protagonista Bineta Hočevarja, v katerem utegnete prepoznati vzorce karakterjev Eda Deržaja, Tineta Miheliča in Pavla Kunaverja.

S knjigo v gore (2) Planinski zabavnik 2: planinska oprema in alpinistična zgodovina

Dan za kratkočasenje mladih planincev! Ob delovnem zvezku Planinski zabavnik, ki je točno to, kar pove njegovo ime: je planinski in zabaven ter otroke z igro, ustvarjalnostjo in miselnimi izzivi uvaja v planinski svet. Urška Stritar, Karmen Usar in Emil Pevec so pripravili vrsto različno zahtevnih nalog za zabavo, ustvarjanje, učenje in vzgojo, prgišče si jih lahko tudi natisnete in jih s svojim planinskim podmladkom rešite doma.

S knjigo v gore (1) Tista lepa leta: Prvič na Mont Blanc - sam

Da vam bodo dnevi doma v času epidemije novega koronavirusa hitreje minili in da se boste lahko vsaj z mislimi preselili v gore, bomo vsak dan objavili krajšo vsebino iz knjig, izdanih pod okriljem Planinske založbe Planinske zveze Slovenije. Začenjamo z alpinistično pripovedjo iz knjige Tista lepa leta: Spomini Rada Kočevarja, ki sta jo med platnice ujela Rado Kočevar in Mojca Volkar Trobevšek.

Planinski vestnik sveti v pomlad

Tema meseca se nam je dobesedno posvetila - v njej namreč obširno pišemo o testu naglavnih svetilk. Našli boste koristne nasvete, podrobne podatke, primerjave in vse, kar si želite vedeti pred nakupom naglavne svetilke. Anton Sazonov - Tonač je letošnji prejemnik priznanja za življenjsko delo v alpinizmu in ime meseca februarja na radiu Val 202. Mi pa smo ga povabili na pogovor, gotovo vas bo navdušil.

Aktivnosti planinske organizacije v času ogroženosti s koronavirusom

Zaradi vedno več okuženih s koronavirusom SARS-CoV-2 in obolelih za boleznijo COVID-19 smo bili tudi v planinski organizaciji prisiljeni k sprejetju različnih ukrepov in preventivnih dejanj: za nedoločen čas so prestavljeni vsi napovedani zbori komisij in skupščina PZS. Vsaj do konca meseca marca so za nedoločen čas prestavljena tudi usposabljanja in druge skupinske aktivnosti. Strokovna služba PZS bo delovala z omejitvami, do preklica vstop strankam v poslovne prostore ni mogoč.

V slovo Jožetu Dobniku - žalna seja

Planinska zveza Slovenije in PD Pošte in Telekoma Ljubljana sta v četrtek, 20. februarja 2020, v prostorih PZS v Ljubljani sklicala žalno sejo v spomin na častnega člana PZS in častnega predsednika PD PTT Jožeta Dobnika.

Žalna seja v spomin Jožetu Dobniku

Vabimo vas na žalno sejo v spomin Jožetu Dobniku, ki bo v četrtek, 20. februarja 2020, ob 17. uri v sejni sobi Planinske zveze Slovenije, Ob železnici 30 a, v Ljubljani.

Planinski knjižni outlet

Še vedno se v skladiščih najdejo posamezni izvodi praktično že razprodanih vodnikov in knjig naše Planinske založbe. Škoda bi bilo, da se na njih nabira prah, naj vam raje služijo kot navdih za odkrivanje nepoznanih poti. Izkoristite tudi temu primerno znižane cene. Pa še pomagali nam boste zagotoviti več prostora za nove izdaje, ki jih letos ne bo malo.

Planinski vestnik med bralci že 125 let - del narodnega bogastva in kulturne dediščine

Planinski vestnik, najstarejša še izhajajoča slovenska revija, ljubitelje gora razveseljuje že 125 let, od časa Jakoba Aljaža. Njegova prva številka je kot glasilo Slovenskega planinskega društva v Ljubljani izšla 8. februarja 1895, jubilejna februarska številka pa bo že 1289. Planinski vestnik je del narodnega bogastva in kulturne dediščine ter najpopolnejši arhiv slovenskega planinstva. Uredniški odbor revije s sodelavci ob 125. obletnici vabi na ogled veseloigre Uredniki gredo v nebesa, ki bo v soboto, 15. februarja 2020, ob 18. uri v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani.

Po planinski navdih na sejem Alpe-Adria 2020

Sejem Alpe-Adria znova vabi na Gospodarsko razstavišče v Ljubljani, navdih za aktivni oddih lahko poiščete od 29. januarja do 1. februarja 2020. Vabljeni na razstavni prostor PZS, kjer se boste tudi letos počutili kot v planinski koči, predstavljajo se še gorski reševalci in Slovenski planinski muzej. Planinska trgovina je pripravila nekaj sejemskih ugodnosti, razgibate se lahko na plezalnem stolpu. Člani PZS boste za vstopnino odšteli le 5 €.

Izšel nov planinski zemljevid Jezersko - 1 : 25.000

Planinski zemljevid Jezersko - 1 : 25.000 je nov zemljevid Planinske zveze Slovenije, ki je nastal ob sodelovanju Občine Jezersko. Končno je celotno območje Jezerskega prikazano na enem samem zemljevidu merila 1 : 25.000 - do zdaj je bila prva slovenska gorniška vas razdeljena na planinska zemljevida Grintovci ter Storžič in Košuta. Pri izdelavi zemljevida so sodelovali Geodetski inštitut Slovenije, Geodetska družba ter številni posamezniki, dobri poznavalci predstavljenega območja.

Stopimo skupaj - namenimo del dohodnine planinstvu

Planinke in planinci, ljubitelji gora, izkoristimo možnost in NAMENIMO DEL DOHODNINE NAŠIM GORAM, NE DA BI NAS TO KAJ STALO! Namenimo del dohodnine za varnejšo in urejeno Slovensko planinsko pot od Maribora do Debelega rtiča. Vaša odločitev, ki velja za davčno tajnost, je povsem samostojna in za vas ne predstavlja nobene finančne obremenitve. Za leto 2019 lahko svojo odločitev izkoristite najkasneje do 31. decembra 2019.

Beremo gore z Miheličem, Kočevarjem, Volkar Trobevškovo in Habjanom

Mednarodni festival Alpske konvencije Brati gore že peto leto razpira krila v dneh okrog 11. decembra, mednarodnega dneva gora. Po vsej Sloveniji se bo zvrstilo več kot 40 dogodkov, na katerih bodo sodelovali tudi avtorji Planinske založbe PZS. Jožu Miheliču lahko prisluhnete v Šentjurju, Kranju, Bohinju in Kopru, Radu Kočevarju in Mojci Volkar Trobevšek v Ljubljani in Kamniku, kjer se jima pridruži tudi Vladimir Habjan, ki bo nastopil še v Tolminu.

Brati gore 2019 - dogodki po vsej Sloveniji

Planinska zveza Slovenije se že peto leto pridružuje mednarodnemu festivalu Alpske konvencije Brati gore. Skupaj s planinskimi društvi, knjižnicami in drugimi organizatorji vas v dneh okrog 11. decembra, mednarodnega dneva gora, vabimo na vrsto prireditev po vsej državi - s skupno idejo: promocijo in praznovanjem kulturne raznolikosti v Alpah.

35. Slovenski knjižni sejem po planinsko - dobrodošli!

Slovenski knjižni sejem s polnimi pljuči diha med 26. novembrom in 1. decembrom 2019. Na stojnici Planinske zveze Slovenije v Cankarjevem domu v Ljubljani vas s posebnimi sejemskimi ugodnostmi, novostmi in uveljavljeno knjižno bero pričakujeta Planinska založba PZS in Planinski vestnik. Veselimo se tudi pogovorov z našimi ustvarjalci planinskih vodnikov in leposlovja. Dobrodošli v dobri družbi!