Novice

Prikazano: 211 - 240 od 750 zapisov

SVETUJEMO | Kako preprečiti prenos posteljne stenice?

Posteljne stenice se skrivajo v posteljah, razpokah in pohištvu in se pojavljajo po vsem svetu. Prenašamo jih s prtljago in oblačili. Lahko jih najdemo v zasebnih gospodinjstvih, še zlasti pa na krajih, kjer se giblje veliko ljudi, tudi v planinskih kočah. Z namenom čim bolj ustaviti in preprečiti njihovo širitev, je Združenje planinskih organizacij alpskega loka izdalo napotke za preprečevanje prenosa posteljne stenice.

Nov planinski zemljevid Slovenske Istre, Krasa, Trnovskega gozda in Čičarije

Nov planinski zemljevid Slovenska Istra, Kras in okolica, merila 1 : 50.000, zajema območje med Sečovljami in Žbevnico na jugu, Sabotinom in Lokvami na Trnovski planoti na severu, med Predmejo, Senožečami, Košano in Podgradom na vzhodu ter Sabotinom, Doberdobskim jezerom, Trstom in Sečovljami na zahodu. Planinske poti so prikazane na osnovi zadnjega stanja katastra planinskih poti PZS.

Nova spletna Planinska trgovina

Planinska trgovina PZS je pravi naslov za nakup planinskega zemljevida, planinskega ali plezalnega vodnika, strokovnih in leposlovnih del s področja gorništva ali manjših pripomočkov za v nahrbtnik. To in še kaj več je zdaj na dosegu roke v novi, sodobni in uporabniku prijazni spletni Planinski trgovini.

Čutil sem, da moram naslikati kmečke domove in se jim pokloniti

Zaradi prepoznavnega pripovednega sloga in terapevtskih slik Rafaela Terpina idrijsko hribovje bralcu ostane še v močnejšem spominu. Z njegovimi potopisi po tej krajini bralec dobi novo občutenja in se znajde v povsem novi pokrajini, novi zgodbi, ki jo je mogoče že kdaj občutil. Planinska založba PZS je pred kratkim izdala knjigo Griči, v kateri so zbrana besedila, ki so privrela na Terpinovih poteh.

Izšel je Letopis PZS 2019

Planinska zveza Slovenije je izdala Letopis 2019, že deseti po vrsti. V njem so predstavljeni delovanje PZS in vseh njenih komisij in odborov v preteklem letu, pregled najpomembnejših planinskih dogodkov v letu 2019, prav tako tudi mednarodna dejavnost, področna organiziranost in planinska društva. Vabljeni k branju spletne različice!

Sejem na zraku z akcijsko ponudbo planinske literature

Priljubljeni Sejem na zraku – ki je bil bržkone prva kulturna prireditev v živo po preklicu epidemije – se vrača. Planinsko literaturo, vodnike in leposlovna dela, bomo po sejemskih cenah predstavljali in ponujali tudi mi. Istih ugodnosti bodo dela deležna tudi v naši spletni trgovini. Vabljeni k obisku!

ČEZ DRN IN STRN | nova zbirka pravljičnih zgodb

Pri Planinski založbi je izšla nova zbirka pravljičnih zgodb Čez drn in strn. Zbirka osemnajstih pravljic, pripovedk in zgodb vsebinsko predstavlja širše območje Idrijskega - zgodbe domačinov, njihovega načina življenja vse od zgodovinsko izpričanih časov pa do današnjih dni.

PREDPRODAJA | Griči - pripovedi o skritih kotičkih Vipavske, Tolminskega in Škofjeloškega

Planinska založba pripravlja novo knjigo Rafaela Terpina z naslovom Griči. Avtor je med skritimi kotički Vipavskih, Tolminskih in Škofjeloških vrhov srkal pripovedi zadnjih prebivalcev, spremljal klecanje starih domačij in vse zbral v zgodbah, ki so poklon življenju in krajini, ki izginjata. V času do izida, lahko knjigo naročite po nižji predprodajni ceni.

Nov planinski zemljevid za širšo ljubljansko okolico

Planinski zemljevid Ljubljana in okolica, merila 1 : 50.000, zajema območje Hotedršico, Rakitno in Grosupljem na jugu, Blegošem, Lubnikom, Smlednikom in Mengšem na severu, med Lukovico, Jančami in Grosupljem na vzhodu ter Hotedršico, Žirmi in Blegošem na zahodu. Planinske poti so prikazane na osnovi zadnjega stanja katastra planinskih poti PZS.

Na pravi strani meje | Planinski vestnik, maj 2020

Izšla je majska številka Planinskega vestnika. Tokrat smo se v temi meseca razpisali o rapalski meji, saj je ravno 100 let od njenega nastanka. Zahvala gre Dušanu Škodiču, ki je na to temo napisal tudi knjigo, vodnik, ki pa daleč presega to kategorijo, saj ima ogromno vsebine in je bolj podoben leposlovju.

ČEZ DRN IN STRN | prednaročilo nove zbirke pravljičnih zgodb

Planinska založba PZS bo v kratkem izdala novo zbirko pravljičnih zgodb Čez drn in strn. Zbirka osemnajstih pravljic, pripovedk in zgodb vsebinsko predstavlja širše območje Idrijskega, njegovih prebivalcev in njihovega načina življenja od najzgodnejših, tudi zgodovinsko izpričanih časov do današnjih dni. V času do izida, jo lahko naročite po nižji predprodajni ceni.

S knjigo v gore (26) Ljudje v gorah: Pastirska zgodba z bohinjskih planin

Gorski svet je zakladnica, iz katere dobremu opazovalcu ni težko črpati tematike za pisanje, poudarja Dušan Škodič, ki nas v zbirki zgodovinskih zgodb Ljudje v gorah navdušuje tako z mojstrskim slogom pisanja kot pisano paleto predstavljenih tem. V pastirski zgodbi osvetljuje tradicijo paše na fužinskih planinah nad Bohinjem - tokrat skozi prizmo vremenskih ujm, s katerimi nas preseneti narava že v dolini, kaj šele v gorah.

S knjigo v gore (24) Živeti z gorami: Gorski raj

"V rdeči jutranji zarji sva prišla, z večerno odhajava, vmes pa sva okusila gorski raj. Kaj bi človek hotel še več?" osebno zgodbo poetično sklene Vladimir Habjan, ki nas v sicer razprodani knjigi Živeti z gorami popelje (tudi) v gorski raj nad Trento. Čarobni, a pogosto zahteven in nevaren svet gora ter prostovoljno delo gorskih reševalcev mojstrsko ubeseduje tudi v zbirki kratkih zgodb Čez rob.

S knjigo v gore (23) Vprašaj goro: Minka

Joža Mihelič se je v avtobiografskem delu Vprašaj goro poklonil številnim ljudem, ki dajejo oz. so dajali čar Bohinju. Ena izmed njih je preprosta gospodinja Minka, ki je bila izjemno ponosna, ko ji je podaril izvod svoje knjige, v kateri je bil tudi njen portret, ob tem pa zapisal: »Andrej ni nikoli prej močneje občutil, da je veliko lepše nekaj dati kot prejeti. Rad bi ji povedal, kako čuti. Da je to, kar ji je podaril, nekaj zelo majhnega v primerjavi s tem, kar je ona podarila njemu. Da brez ljudi kot je ona, Bohinj zanj ni in ne more biti resnični Bohinj, kajti le v ljudeh kot je ona, Minka, odseva celotni čar te krasne doline in njenih gora.«

Planinski sejem s kavča ob svetovnem dnevu knjige

V časih, ko se v gore najpogosteje odpravimo s knjigo v rokah, smo za vas ob svetovnem dnevu knjige pripravili posebno knjižno akcijo, s katero se Planinska založba PZS pridružuje vseslovenskemu spletnemu knjižnemu Sejmu s kavča, ki poteka med četrtkom, 23., in nedeljo, 26. aprilom 2020. Leposlovje ter planinski in plezalni vodniki vas razveselijo od 20 do 50 odstotkov ceneje.

Olimpijskemu športnemu plezanju posvečen Planinski vestnik

V aprilski številki Planinskega vestnika smo se v prvem delu revije posvetili športnemu plezanju včeraj, danes in jutri. Dejstvo je, da smo Slovenci plezalni narod, eden največjih na svetu in kljub vse večji priljubljenosti športa po zemeljski obli lahko korak z nami zadnja leta držijo le Japonci. V pogovor smo med črke in stavke povabili povabili Gorazda Hrena, trenerja športnega plezanja in selektorja slovenske reprezentance v športnem plezanju.

S knjigo v gore (18) Planinski zabavnik: sledi, odpadki in klopi

Planinski zabavnik je dobrodošla popestritev planinskih dni v dolini. V polnem nahrbtniku nalog za zabavo, ustvarjanje, učenje in vzgojo tokrat otroke od 4. do 9. leta čakajo izzivi s poudarkom na varstvu gorske narave. Prepoznajte sledi obiskovalcev gora, razvrstite odpadke v ustrezne zabojnike in preberite slikopis o klopih!

S knjigo v gore (15) Planinski zabavnik 2: Naredi svoj Aljažev stolp

Če že ne moremo do njega, pa si lahko Aljažev stolp naredimo kar doma! V Planinskem zabavniku 2 preverite, kako lahko s pomočjo tulca od toaletnega papirja in malce domišljije izdelate znameniti simbol slovenstva. Za nameček pa še prevetrite svoje znanje orientacije, ki ga boste lahko uporabili tudi med sprehodom v bližini doma, in po abecedi zapišite živali, ki jih poznate - če živijo v gorskem svetu, še toliko bolje.

Naj odmeva Smeh z gora - planinske humoreske Dušana Škodiča

Še topla iz tiskarne bo ljubitelje gora razveselila zbirka planinskih humoresk Smeh z gora izpod mojstrskega peresa Dušana Škodiča, zabavne zgodbe dopolnjujejo ilustracije Milana Plužareva. Raznorodne planinske pripovedi bralca vračajo v čas vožnje z avtobusom do izhodišča in srečanj z jugoslovanskimi graničarji, govorijo o aktualnih izkušnjah z gorskimi kolesarji ali iskanjem družice na planinskem forumu, o veseljačenju po planinskih kočah, srečanjih z brhkimi planinkami ... V njih duhovito spremljamo planinsko zorenje uveljavljenega planinskega publicista, ki se zna pošaliti na svoj račun in kot glavno začimbo pisanja uporablja domišljijo.

S knjigo v gore (13) Pravljičarija pod Triglavom: Ježek Plešek in ježka Nežika

Tam daleč, v zadnji dolini pod Triglavom, se stikata človeški in pravljični svet, visokogorska in obmorska druščina, o katerih v Pravljičariji pod Triglavom zgodbe plete Kristina Menih. Nekega čudovitega dne je v dolini Zapotoških slapov družina planinskih ježev priredila veliko ježjo veselico. Njihova številna rodbina se je povečala za novega člana. Jedlo se je, pilo, pelo in bilo je res neznansko veselo!

S knjigo v gore (12) Ljudje v gorah: Nasmeh Ajdovske deklice

Gorski svet je zakladnica, iz katere dobremu opazovalcu ni težko črpati tematike za pisanje, poudarja Dušan Škodič, ki nas v zbirki zgodovinskih zgodb Ljudje v gorah navdušuje tako z mojstrskim slogom pisanja kot pisano paleto predstavljenih tem. Po ljudskem pripovedovanju naj bi nekoč gamsji trop sprožil velik plaz s stene Prisojnika, ki so mu tovorniki ušli v zadnjem trenutku, rešila pa naj bi jih Ajdovska deklica, ki jim je v globokem snegu naredila rešilno gaz - in se jim nasmehnila ...

S knjigo v gore (11) Čez rob: Kje je rob in kdaj ga prestopimo?

Kje je rob in kdaj ga prestopimo? Kako daleč lahko gremo, preden bo prepozno, preden povratek ne bo več možen, ne bo več varen? Kdaj se obrniti in kdaj ne? Vladimir Habjan se pogosto sprašuje, kje so meje varnosti v gorah. Kdor to ve, je umetnik in zmagovalec. Ko si nekje doma v fotelju, je lahko biti pameten. Tako začenja tudi kratko zgodbo Čez rob, ki je dala naslov knjigi z istim naslovom, v kateri predstavlja zahtevno prostovoljno dejavnost gorskih reševalcev.