Novice

Prikazano: 61 - 90 od 750 zapisov

Planinski vestnik na trekingih sveta

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

Triglav je naš - nova zgodovinska odkritja Dušana Škodiča

Triglav je naš, nova knjiga neumornega raziskovalca planinske zgodovine Dušana Škodiča, ob letošnji 130. obletnici ustanovitve Slovenskega planinskega društva (SPD), predhodnika Planinske zveze Slovenije (PZS), na podlagi nepričakovano odkritih arhivov na novo osvetljuje začetke organiziranega planinstva in alpinizma na Slovenskem. Prinaša nazoren opis dejavnosti SPD, v ozadju katerih so bila nacionalna trenja vse očitnejša in vse bolj groba, vanje pa avtor domiselno vplete še zgodbo o simbolu slovenstva Triglavu. V središču drugega dela knjige je alpinizem z vrsto doslej neznanih zanimivosti o Klodwigu Tschadu, drenovcih in drugih ter o Julijskih Alpah, strahospoštovani Steni in načrtovanju zobate železnice na Triglav. Škodič o knjigi spregovori v najnovejšem podkastu PZS V steni, 22. novembra jo predstavi na Slovenskem knjižnem sejmu v Ljubljani, 11. decembra pa na osrednjem dogodku festivala Brati gore v Kamniku.

Karnijske Alpe | predstavitev vodnika v Kamniku in Ljubljani

Vladimir Habjan in Irena Mušič Habjan na pot med bralce in ljubitelje gora popeljeta bogat in temeljit vodnik po Karnijskih Alpah. Na pogovornih večerih - v torek, 7. novembra ob 18. uri v Knjižnici Franceta Balantiča v Kamnika in v ponedeljek, 13. novembra, ob 18. uri v Knjižnici Otona Župančiča v Ljubljani - bosta spregovorila o lepotah te izjemne gorske skupine med Julijci in Dolomiti, o divjini in odmaknjenosti, o vsebini vodnika in kakšno bogastvo gora in poti vse sta strnila vanj.

Šepet samotnih stezic | predstavitev knjige v Radovljici

Šepet samotnih stezic je knjiga za vse ljubitelje narave, gora in lepih zgodb. O doživetjih, darovih narave in življenja, o sončnih vzhodih in zahodih, o vztrajanju, ljubezni in čudovitih kotičkih v gorah se bo z avtorico knjige Jano Remic v Knjižnici ATL Radovljica v torek, 14. novembra, ob 19. uri pogovarjala Zdenka Mihelič. Vabljeni!

Za lepše in varnejše turne smuke | nov turnosmučarski priročnik

Vedno večja skupnost turnih smučarjev ima po dolgih letih premora končno pred seboj nov, moderen in strokoven priročnik o turnem smučanju. Tone Golnar je vanj vključil čisto vse - od tehnike smučanja in vzpenjanja, do predstavitve opreme in med turo pretečih nevarnosti. Na kratko - priročnik o turni smuki od A do Ž za vsakega ljubitelja belih gorskih strmin.

S Planinskim vestnikom po umetnih plezalnih stenah

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica.

Irena Mušič Habjan in Vladimir Habjan s Karnijci zaokrožila po slovenskih medijih

Ne dogaja se pogosto, da bi zakonca delila strast do istih stvari. Vsaj ne tako intenzivno, kot to počneta alpinista, gorska reševalca ter avtorja številnih vodnikov v tako imenovani nekoristni svet, Irena Mušič Habjan in Vladimir Habjan. V njuni družbi se je v nočnem programu Radia Slovenija na številna brezpotja vseh vrst podal voditelj Jure K. Čokl. V tem tednu smo z avtorjema vodnika Karnijske Alpe ta skrivnostni gorski svet spoznavali tudi v Delu, Dnevniku, Slovenskih novicah, na Siol.net in STA.

Znani so nagrajenci fotonatečaja #LjubimGore 2023

Štiričlanska ocenjevalna komisija nagradnega fotonatečaja #LjubimGore, ki ga je z uredništvom Planinskega vestnika in v sodelovanju s podjetjem CEWE organizirala Planinska zveza Slovenije, je imela tudi letos zahtevno nalogo, da je med 114 prejetimi fotografijami izbrala šopek najboljših, ki bodo od 8. decembra 2023 na ogled v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani.

Šepet samotnih stezic z Jano Remic

Gore so ji dale ogromno. Veselje ob hoji. Svobodo. Sonce, zvezde, modro nebo, veter, viharje, dež in sneg. Pogum in strah, negotovost in odločnost, smeh in radost ob srečanjih, zaupanje, vero, da so ljudje dobri. Mir, občutek miru in popolnosti. Vse te občutke je Jana Remic ujela tudi med platnice knjige Šepet samotnih stezic. Svoje zgodbe in gorska doživetja je predstavila na Radiu Ognjišče in v Gorenjskem glasu, 14. novembra jih bo tudi v Knjižnici A. T. Linharta Radovljica.

Enciklopedija Karnijskih Alp, kot je nimajo niti Italijani

Raznovrstne Karnijske Alpe, obsežna gorska skupina med Julijskimi Alpami in Dolomiti, kljub geografski bližini Sloveniji ostajajo skrivnostne in manj obiskane od slovečih gorskih sosed, a vse bolj zanimive za slovenske ljubitelje gora. Z izbirnim vodnikom Vladimirja Habjana in Irene Mušič Habjan, ki je poleti izšel pri Planinski založbi, Slovenci dobivamo tako rekoč enciklopedijo Karnijskih Alp, saj niti Italijani nimajo tako celovitega vodnika po tem gorovju, ki se od avstrijsko-italijanske meje razteza daleč proti jugu, do Furlanske nižine.

Karnijske Alpe: Med Julijci in Dolomiti | predstavitev v Trstu

Slovensko planinsko društvo Trst vabi v petek, 6. oktobra 2023, ob 20. uri v Gregorčičevo dvorano, Ul. sv. Frančiška 20, na predstavitev izbirnega vodnika Karnijske Alpe: Med Julijci in Dolomiti. Z avtorjema Vladimirjem Habjanom in Ireno Mušič Habjan se bo pogovarjal Jernej Šček.

9. festival Brati gore | vabilo za prijavo dogodkov

Stalni sekretariat Alpske konvencije vsako leto literarni in kulturni dediščini Alp posveti festival Brati gore, ki ga sestavlja mozaik dogodkov v organizaciji številnih partnerjev širom Alp in onkraj njih. Festival, ki se vsako leto odvija okoli mednarodnega dneva gora, 11. decembra, ponuja priložnost, da predstavimo in proslavimo literarno in kulturno pestrost Alp. Vabljeni k organizaciji dogodkov - in njihovi registraciji do 30. novembra 2023.

Planinski vestnik s poklonom Danilu Cedilniku - Denu

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Z Osnovami planinstva v čudovite Julijske Alpe | 25 % ceneje

Sončni dnevi kar kličejo po obisku gora! Priročnik Osnove planinstva odpira vrata v čaroben gorski svet splošni javnosti, prvenstveno družinam z otroki in mladim, ki jih zanimajo gore. Izbirna vodnika po Julijskih Alpah pa nas popeljeta na skupno 90 čudovitih planinskih ciljev. Lahki izleti so pisani na kožo tudi mlajšim planincem, izurjene gornike vabijo zahtevnejše poti, ferate in prgišče brezpotij. Nepogrešljivi trojec do 20. septembra kar četrtino ceneje!

Nagradni fotonatečaj #LjubimGore 2023

Tudi letos skupaj z uredništvom Planinskega vestnika in v sodelovanju s podjetjem CEWE razpisujemo nagradni fotonatečaj #LjubimGore, ki poteka do vključno 1. oktobra 2023. Pošljite svoje najlepše fotografije in se potegujte za lepe nagrade podjetja CEWE. Vsak udeleženec natečaja prejme bon v vrednosti 10 evrov za naročnino na Planinski vestnik.

Knjiga meseca | Vprašaj goro avtorja Joža Miheliča

Knjiga meseca - v juliju po le polovični ceni! Odlično branje v hladni senci izpod peresa gornika, fotografa in cenjenega prosvetnega delavca Joža Miheliča. Knjiga Vprašaj goro združuje občuteno napisane gorske zgodbe iz časa avtorjevega otroštva in odraščanja v Bohinju.

Planinski vestnik | Katere višine koč so prave?

Nadmorske višine objektov v naravi so načeloma objektivni podatki, enolično določljivi. V klasični kartografiji so bile z geodetsko točnostjo na nekaj centimetrov določene točke državne geodetske mreže. Nadmorske višine ostalih pomembnejših točk so bile večinoma določene fotogrametrično, to je iz letalskih posnetkov, kjer je točnost precej slabša, še posebej v gozdnatem svetu (možno odstopanje tudi za nekaj metrov).

Junijski Vestnik o gorniški literaturi in Karnijcih

Tokratna tema meseca junijske številke je gorniška literatura, o čem se največ piše, kako ne pisati gorniške literature, če ne želimo dolgočasne knjige, kako pišejo naši alpinisti in publicisti, kot so Andrej in Marija Štremfelj, Dušan Jelinčič, Matevž Lenarčič, Bogdan Biščak, Silvo Karo in kako je bistvo literature: »Kdor piše, nekaj da; kdor bere, nekaj dobi.«

S planinskim vodnikom čez mejo in leposlovjem do samotnih stezic

Planinska založba PZS je na prvi poletni dan, na dan, ko ima svetloba največjo moč, predstavila svojo bogato knjižno bero, tako da zlepa ne bo zmanjkalo idej za obisk gora in dobrega planinskega čtiva. Ljubitelji gora se bodo z novim vodnikom Karnijske Alpe podali v soseščino in raziskovali čudovita gorska območja korak čez mejo, tisti, ki bodo ostali doma, bodo lahko brali leposlovni deli Šepet samotnih stezic in Spomini starega alpinista.

Intervju z Vladimirjem Habjanom ob izidu vodnika Karnijske Alpe

Planinski vodnik Karnijske Alpe je novo, sveže delo zakoncev Habjan, ki predstavlja obsežno območje Karnijskih Alp. Izjemno podatkovno in slikovno bogat vodnik je nujno del gorniške literature. "Naju so Karnijci dobesedno začarali. Posebno južni del, ki je tako zelo prvinski. Tam se počutim, kot bi bil "doma". To je v bistvu kar težko opisati. Podobno je kot sam čutim v naši Trenti. Nič komercializacije, nič vplivov civilizacije, le prvinska narava," je ob izidu povedal soavtor vodnika Vladimir Habjan. Njegova žena Irena Mušič Habjan je druga avtorica.