Novice

Prikazano: 121 - 150 od 777 zapisov

Ponatis Planinsko-zgodovinskega vodnika Po poteh XIV. divizije

Lansko leto smo bili priča izidu posebnega planinsko-zgodovinskega vodnika Po poteh XIV. divizije. Ta vodnik je bil oblikovan s ciljem, da nam približa izkušnjo partizanskega gibanja med drugo svetovno vojno skozi opise poti in dostopov, ki so jih prehodili partizani med zgodovinskim pohodom. Poleg bogatih pohodniških in planinskih informacij, vodnik vsebuje tudi zgodovinska dejstva in resnične zgodbe, ki nam omogočajo drugačen vpogled v kraje in vrhove, ki jih obiskujemo.

Prednaročilo | Planinski vodnik Karnijske Alpe

Planinski vodnik Karnijske Alpe predstavlja obsežno območje med Julijci in Dolomiti, od Ojstrnika pa tja do Piancavalla. Vodnik bo hitro postal nepogrešljiv del domače planinske knjižnice vsakega, ki z veseljem pogleda tudi onkraj domačih gora.

Na skupščini PZS 2023 o novem načinu financiranju vzdrževanja planinskih poti

Na redni letni skupščini Planinske zveze Slovenije (PZS) 22. aprila 2023 v Zgornji Polskavi so delegati planinskih društev soglasno potrdili poročila organov PZS za leto 2022 ter okvirni vsebinski in finančni program dela PZS za leto 2024. Vodstvo je predstavilo nov način financiranja vzdrževanja planinskih poti in na to temo pred skupščino organiziralo tudi delavnico.

Planinski vestnik | Mitja Kilar in njegov čas

Tema aprilske številke Planinskega vestnika je Mitja Kilar in njegov čas. Mitja je bil eden izmed plezalcev, alpinistov starejše generacije, ki je z vztrajnostjo in predanostjo začrtala smer razvoja slovenskega in jugoslovanskega alpinizma v prihodnosti. Kilar je bil tudi eden od štirih avtorjev enega prvih plezalnih vodnikov Plezalni vzponi. Vzhodne Julijske Alpe (iz leta 1954), ki je bil dolga desetletja pravzaprav edini vodnik na trgu in ga je uporabljalo več generacij.

Romantika ga je zagrabila, ko je prekoračil abrahama

Planinska založba PZS je izdala novo leposlovno delo Spomini starega alpinista, v katerem se alpinist Peter Muck v dvaindvajsetih zgodbicah spominja svojih plezalskih prigod, začinjenih s svojevrstno zgodovinsko vrednostjo. »Čeprav sem kolovratil po brezpotjih in plezal lahke smeri večinoma sam, sem tu in tam srečeval ljudi le s pozitivnimi nazori. Ne pomnim, da bi kdo kdaj privlekel v gore poln nahrbtnik lastnih težav, s katerimi bi mi postregel.«

Jana Remic napisala knjigo za vse, ki ljubijo gore in naravo

Jana Remic je napisala knjigo za vse ljubitelje lepih zgodb in vsega lepega v naravi, za vse, ki se zavedamo, da nam je sleherni dan podarjen in ga želijo polno preživeti. Sporoča nam, kako dragocen in vreden čudovitih doživetij je vsak dan. "V gorah sem se počutila tako lepo, da sem želela, da bi spomine na pohode ohranila."

Planinski vestnik | Blišč plezališč in avstrijskega snega

Tema marčne številke Planinskega vestnika so plezališča - o opremljanju le-teh nekdaj in danes, o dilemah, ki se porajajo glede opremljanja, o projektu OSP. In prav o opremljanju plezališč in o plezanju, pa tudi življenju, spregovori Vili Guček, plezalec, učitelj, glasbenik in človek, ki pušča sledi ustvarjalnosti povsod.

Izšlo je | Šepet samotnih stezic avtorice Jane Remic

»Nikdar se ne bom naveličala spremljati in doživljati prehajanj noči v dan ali dneva v noč. Vsak sončni vzhod je izjeme, neponovljiv" je novi knjigi Šepet samotnih stezic zapisala avtorica Jana Remic. V novi knjigi Planinske založbe PZS nam sporoča kako dragocen in vreden čudovitih doživetij je vsak dan.

Planinska zveza Slovenije praznuje 130 let obstoja

V letošnjem letu organizirano planinstvo v Sloveniji praznuje že 130-letno tradicijo, Slovensko planinsko društvo, predhodnik Planinske zveze Slovenije, je bilo ustanovljeno 27. februarja 1893, krovna planinska organizacija pa je danes med najbolj množičnimi nevladnimi in prostovoljskimi organizacijami v Sloveniji in najbolj množična športna organizacija.

Prednaročilo | Šepet samotnih stezic

Vzhod svetlobe avtorica mojstrsko prenese v svet čustev, ki si jih včasih prikrivamo, in le blesk oči in kotički ust izdajajo pravo razpoloženje. A vedno, res vedno ob čudovitih barvah prebujajočega se dneva črnina duše izgine in ostane le hvalnica naravi in nerazložljiva notranja sreča.

O etiki v gorah v letošnji 1. številki Planinskega vestnika

Zakoračili smo v novo leto, v nov letnik. V letošnji temi meseca boste lahko prebrali pet zapisov o etiki v gorah - od pozdravljanja, obnašanja na poteh do iskrenosti v stenah. Mire Steinbuch je vse lepo uredil in imamo res kakovostno temo, ki smo si jo želeli že nekaj časa.

Mednarodni dan gora - pogovor z Olgo Kolenc

Ob 11. decembru, mednarodnem dnevu gora, so se v Mestni knjižnici in čitalnici Idrija z različnimi dogodki vključili v mednarodni festival Brati gore, ki ob podpori Alpske konvencije spodbuja praznovanje kulturne raznolikosti in hkrati podobnosti v Alpah ter povezuje gore in kulturo. V sodelovanju s PD Idrija so v studiu Idrijskih novic pripravili pogovor z Olgo Kolenc, ki je pri Planinski založbi izdala knjigo Pot do kamnitih src.

Planinski vestnik | O plezanju na Kranjskem pred I. Sv. vojno

Oktobrska številka Planinskega vestnika prinaša zanimivo temo meseca: Alpinisti na Kranjskem pred prvo svetovno vojno. Takrat je bilo planinstvo na Kranjskem razdeljeno na dva dela; na sekcije DÖAV, ki so označile prve planinske poti in zgradile prve planinske koče, ter na slovenski SPD s slovenskimi kočami in potmi.

Planinski vestnik o zakladu Alp se posveča prvi jugoslovanski ženski alpinistični odpravi

V septembrski številki Planinskega vestnika je tema meseca prva jugoslovanska ženska alpinistična odprava. Poleti so namreč minila štiri desetletja, odkar se je osem jugoslovanskih alpinistk prvič v obliki samostojne jugoslovanske ženske odprave podalo v tuje visokogorje s ciljem osvojiti sedemtisočak Pamir. Odprave se v tokratni temi meseca spominjamo skozi pogovore z nekaterimi udeleženkami, Lidijo Honzak, Marijo Štremfelj, Marjano Šah in Ireno Komprej.