Novice

Prikazano: 91 - 120 od 740 zapisov

Jana Remic napisala knjigo za vse, ki ljubijo gore in naravo

Jana Remic je napisala knjigo za vse ljubitelje lepih zgodb in vsega lepega v naravi, za vse, ki se zavedamo, da nam je sleherni dan podarjen in ga želijo polno preživeti. Sporoča nam, kako dragocen in vreden čudovitih doživetij je vsak dan. "V gorah sem se počutila tako lepo, da sem želela, da bi spomine na pohode ohranila."

Planinski vestnik | Blišč plezališč in avstrijskega snega

Tema marčne številke Planinskega vestnika so plezališča - o opremljanju le-teh nekdaj in danes, o dilemah, ki se porajajo glede opremljanja, o projektu OSP. In prav o opremljanju plezališč in o plezanju, pa tudi življenju, spregovori Vili Guček, plezalec, učitelj, glasbenik in človek, ki pušča sledi ustvarjalnosti povsod.

Izšlo je | Šepet samotnih stezic avtorice Jane Remic

»Nikdar se ne bom naveličala spremljati in doživljati prehajanj noči v dan ali dneva v noč. Vsak sončni vzhod je izjeme, neponovljiv" je novi knjigi Šepet samotnih stezic zapisala avtorica Jana Remic. V novi knjigi Planinske založbe PZS nam sporoča kako dragocen in vreden čudovitih doživetij je vsak dan.

Planinska zveza Slovenije praznuje 130 let obstoja

V letošnjem letu organizirano planinstvo v Sloveniji praznuje že 130-letno tradicijo, Slovensko planinsko društvo, predhodnik Planinske zveze Slovenije, je bilo ustanovljeno 27. februarja 1893, krovna planinska organizacija pa je danes med najbolj množičnimi nevladnimi in prostovoljskimi organizacijami v Sloveniji in najbolj množična športna organizacija.

Prednaročilo | Šepet samotnih stezic

Vzhod svetlobe avtorica mojstrsko prenese v svet čustev, ki si jih včasih prikrivamo, in le blesk oči in kotički ust izdajajo pravo razpoloženje. A vedno, res vedno ob čudovitih barvah prebujajočega se dneva črnina duše izgine in ostane le hvalnica naravi in nerazložljiva notranja sreča.

O etiki v gorah v letošnji 1. številki Planinskega vestnika

Zakoračili smo v novo leto, v nov letnik. V letošnji temi meseca boste lahko prebrali pet zapisov o etiki v gorah - od pozdravljanja, obnašanja na poteh do iskrenosti v stenah. Mire Steinbuch je vse lepo uredil in imamo res kakovostno temo, ki smo si jo želeli že nekaj časa.

Mednarodni dan gora - pogovor z Olgo Kolenc

Ob 11. decembru, mednarodnem dnevu gora, so se v Mestni knjižnici in čitalnici Idrija z različnimi dogodki vključili v mednarodni festival Brati gore, ki ob podpori Alpske konvencije spodbuja praznovanje kulturne raznolikosti in hkrati podobnosti v Alpah ter povezuje gore in kulturo. V sodelovanju s PD Idrija so v studiu Idrijskih novic pripravili pogovor z Olgo Kolenc, ki je pri Planinski založbi izdala knjigo Pot do kamnitih src.

Planinski vestnik | O plezanju na Kranjskem pred I. Sv. vojno

Oktobrska številka Planinskega vestnika prinaša zanimivo temo meseca: Alpinisti na Kranjskem pred prvo svetovno vojno. Takrat je bilo planinstvo na Kranjskem razdeljeno na dva dela; na sekcije DÖAV, ki so označile prve planinske poti in zgradile prve planinske koče, ter na slovenski SPD s slovenskimi kočami in potmi.

Planinski vestnik o zakladu Alp se posveča prvi jugoslovanski ženski alpinistični odpravi

V septembrski številki Planinskega vestnika je tema meseca prva jugoslovanska ženska alpinistična odprava. Poleti so namreč minila štiri desetletja, odkar se je osem jugoslovanskih alpinistk prvič v obliki samostojne jugoslovanske ženske odprave podalo v tuje visokogorje s ciljem osvojiti sedemtisočak Pamir. Odprave se v tokratni temi meseca spominjamo skozi pogovore z nekaterimi udeleženkami, Lidijo Honzak, Marijo Štremfelj, Marjano Šah in Ireno Komprej.

Knjiga meseca | Tista lepa leta Rada Kočevarja

Knjiga meseca - v avgustu po le polovični ceni! Odlično branje v hladni senci toplih spominov legende slovenskega alpinizma, Rada Kočevarja, ki je s prav tako legendarnim Cicem preplezal prvo VI v slovenskih stenah. Spomine Radovih najplodnejših alpinističnih let je zapisala Mojca Volkar Trobevšek.

Poletni Planinski vestnik | O zaščiti pred soncem in Zasavskih vršacih

V poletni temi meseca dvojne številke Planinskega vestnika smo se posvetili nevarnostim sončnih žarkov v gorah, zdravstvenim posledicam čezmernega izpostavljanja soncu, delimo pa tudi primerne napotke za preventivo. Pogovarjamo se z Elizo Kubarsko, alpinistko in režiserko z diplomo Umetnostne akademije in filmske šole Wajda v Varšavi in dr. Gregorjem Dolinarjem, predsednikom GRZS, ki pravi, da je prva prioriteta vedno korist ponesrečenca.

Požarna varnost v kočah glavna tema Planinskega vestnika

V junijski številki se v temi meseca posvečamo požarni varnosti planinskih koč. Med leti 2017 in 2021 so na območju Kamniško-Savinjskih Alp zgorele tri priljubljene planinske koče, Kocbekov dom na Korošici, Frischaufov dom na Okrešlju in Mozirska koča na Golteh. Zanimalo nas je, v kakšnem stanju glede varnosti pred požari so slovenske planinske koče, kakšni so normativi in kako se s požarno problematiko sooča planinska organizacija.

1. seja UO PZS o novih sestavih odborov

Upravni odbor Planinske zveze Slovenije (UO PZS) se je na 1. seji v mandatnem obdobju 2022–2026 sestal 9. junija 2022 na sedežu PZS v Ljubljani. Posvetil se je potrjevanju novih odborov, novih društev in splošni tematiki zveze.

Osnove planinstva: Z znanjem varneje v gore | novi priročnik

Ob začetku poletne planinske sezone je pri Planinski založbi PZS izšel jedrnat priročnik Osnove planinstva za vse, ki želijo izvedeti čim več o gorah. Avtor Jože Drab, mentor planinske vzgoje, je med platnicami zbral pestro vsebino z izbranimi temami, ki jih mora poznati vsakdo, ki želi zahajati v gore. To je prvi učbenik Planinske založbe, namenjen splošni javnosti, prvenstveno družinam z otroki in mladim, ki jih zanimajo gore. Priročnik odlikujejo pregledno in nazorno predstavljene vsebine, številne fotografije, infografike in poudarki.

Postopno nabiranje izkušenj in znanje za varnejši obisk gora

Za varnejši obisk gora so ključni postopno nabiranje izkušenj, temeljito načrtovanje ture, poznavanje aktualnih razmer in objektivnih nevarnosti v gorah, vremenoslovja, prve pomoči, orientacije, različnih tehnik gibanja, potrebne opreme in znanja njene uporabe ter spoštljiv odnos do gora. Organizirane in strokovno vodene ture, ki predstavljajo učni proces v naravi, so naložba za varnejše obiskovanje gorskega sveta in povabilo ljubiteljem gora v planinsko društvo, je pred začetkom poletne planinske sezone 7. junija v Kamniški Bistrici poudarila Planinska zveza Slovenije. Nesreča v gorah se namreč lahko pripeti vsakomur in tudi najbolj usposobljeni posamezniki niso izjema, res pa je med posredovanji gorskih reševalcev zelo malo dogodkov na organiziranih planinskih aktivnostih.

Po poteh XIV. divizije | Ivan Šalamon in Franci Horvat nočna gosta na Radiu Slovenija

Vezna planinska pot XIV. divizije je za Slovensko planinsko potjo druga najstarejša obhodnica po Sloveniji, ki je v zadnjem desetletju doživela temeljito prenovo. Gosta Nočnega obiska bosta vodja obnove omenjene poti Ivan Šalamon in avtor vodnika Po poteh XIV. divizije Franci Horvat, ki je izšel pri Planinski založbi PZS. Vabljeni k poslušanju nočnega pogovora, ki je bil 3. junija, v spletnem arhivu Prvega programa Radia Slovenija!