Turno smučanje | prednaročilo novega priročnika
Vsi ljubitelji turnega smučanja, pa tudi tisti, ki se tega športa šele lotevate, boste v priročniku našli številne koristne teme in napotke.
Vsi ljubitelji turnega smučanja, pa tudi tisti, ki se tega športa šele lotevate, boste v priročniku našli številne koristne teme in napotke.
Planinski koledar 2024 krasi 13 čudovitih barvnih fotografij - za nove ideje, nove ture in nova krasna gorska doživetja.
Sončni dnevi kar kličejo po obisku gora! Priročnik Osnove planinstva odpira vrata v čaroben gorski svet splošni javnosti, prvenstveno družinam z otroki in mladim, ki jih zanimajo gore. Izbirna vodnika po Julijskih Alpah pa nas popeljeta na skupno 90 čudovitih planinskih ciljev. Lahki izleti so pisani na kožo tudi mlajšim planincem, izurjene gornike vabijo zahtevnejše poti, ferate in prgišče brezpotij. Nepogrešljivi trojec do 20. septembra kar četrtino ceneje!
Septembra beremo zgodbe iz Pravljičarije pod Triglavom. Zbirka posebnih zgodb za mlajše (in starejše) planince, ki je ta mesec na voljo po polovični ceni, je delo že uveljavljene mladinske (planinske) pripovedovalke Kristine Menih.
Tudi letos skupaj z uredništvom Planinskega vestnika in v sodelovanju s podjetjem CEWE razpisujemo nagradni fotonatečaj #LjubimGore, ki poteka do vključno 1. oktobra 2023. Pošljite svoje najlepše fotografije in se potegujte za lepe nagrade podjetja CEWE. Vsak udeleženec natečaja prejme bon v vrednosti 10 evrov za naročnino na Planinski vestnik.
Vodnik meseca je planinski vodnik Julijske Alpe: južni del. Enciklopedični vodnik izpod peresa Andraža Poljanca je v tem mesecu na voljo po polovični ceni.
Tokratna tema meseca dvojne poletne številke Planinskega vestnika je 70-letnica prvega vzpona na najvišjo goro sveta, Mount Everest, z zanimivimi zapisi in fotografijami - tudi z dvema tristranskima slikama.
Knjiga meseca - v juliju po le polovični ceni! Odlično branje v hladni senci izpod peresa gornika, fotografa in cenjenega prosvetnega delavca Joža Miheliča. Knjiga Vprašaj goro združuje občuteno napisane gorske zgodbe iz časa avtorjevega otroštva in odraščanja v Bohinju.
Junijska številka Planinskega vestnika je 250. številka, odkar je njen urednik Vladimir Habjan. Od septembrske številke leta 2001 do danes se jih je nabrala takšna lepa številka. Kot pravi Habjan ima še veliko energije in volje za nove številke.
Tokratna tema meseca junijske številke je gorniška literatura, o čem se največ piše, kako ne pisati gorniške literature, če ne želimo dolgočasne knjige, kako pišejo naši alpinisti in publicisti, kot so Andrej in Marija Štremfelj, Dušan Jelinčič, Matevž Lenarčič, Bogdan Biščak, Silvo Karo in kako je bistvo literature: »Kdor piše, nekaj da; kdor bere, nekaj dobi.«
Planinska založba PZS je na prvi poletni dan, na dan, ko ima svetloba največjo moč, predstavila svojo bogato knjižno bero, tako da zlepa ne bo zmanjkalo idej za obisk gora in dobrega planinskega čtiva. Ljubitelji gora se bodo z novim vodnikom Karnijske Alpe podali v soseščino in raziskovali čudovita gorska območja korak čez mejo, tisti, ki bodo ostali doma, bodo lahko brali leposlovni deli Šepet samotnih stezic in Spomini starega alpinista.
Planinski vodnik Karnijske Alpe je novo, sveže delo zakoncev Habjan, ki predstavlja obsežno območje Karnijskih Alp. Izjemno podatkovno in slikovno bogat vodnik je nujno del gorniške literature. "Naju so Karnijci dobesedno začarali. Posebno južni del, ki je tako zelo prvinski. Tam se počutim, kot bi bil "doma". To je v bistvu kar težko opisati. Podobno je kot sam čutim v naši Trenti. Nič komercializacije, nič vplivov civilizacije, le prvinska narava," je ob izidu povedal soavtor vodnika Vladimir Habjan. Njegova žena Irena Mušič Habjan je druga avtorica.
Planinski vodnik Karnijske Alpe je novo, sveže delo zakoncev Habjan, ki predstavlja obsežno območje Karnijskih Alp. Gorstvo Karnijskih Alp je slovenskim gornikom slabše poznano, kar pa se lahko hitro spremeni ob prebiranju novega planinskega vodnika Planinske založbe.
V mesecu juniju je knjiga Plezalna tehnika na voljo po polovični ceni. Plezalna tehnika je ponatisnjena kot poklon in spomin na dekleta in fante, žene in može, ki so v težkih časih orali ledino povojnega alpinizma.
V Planinski založbi smo letos izdali knjigo Šepet samotnih stezic, avtorice Jane Remic. Z avtorico se bo 30. maja v Knjižnici Otona Zupančiča o doživetjih v planinskem svetu pogovarjala Zdenka Mihelič.
Tema majske številke Planinskega vestnika je spletna aplikacija maPZS, brezplačna, uporabna na računalnikih in kot mobilna aplikacija. Pogovarjali smo se z Andrejem Stritarjem in Žigo Oražmom, na pot pa vabimo na razgledne vrhove nad Pivko in Knežakom.
Lansko leto smo bili priča izidu posebnega planinsko-zgodovinskega vodnika Po poteh XIV. divizije. Ta vodnik je bil oblikovan s ciljem, da nam približa izkušnjo partizanskega gibanja med drugo svetovno vojno skozi opise poti in dostopov, ki so jih prehodili partizani med zgodovinskim pohodom. Poleg bogatih pohodniških in planinskih informacij, vodnik vsebuje tudi zgodovinska dejstva in resnične zgodbe, ki nam omogočajo drugačen vpogled v kraje in vrhove, ki jih obiskujemo.
Planinski vodnik Karnijske Alpe predstavlja obsežno območje med Julijci in Dolomiti, od Ojstrnika pa tja do Piancavalla. Vodnik bo hitro postal nepogrešljiv del domače planinske knjižnice vsakega, ki z veseljem pogleda tudi onkraj domačih gora.
Med 1. in 31. majem je knjiga Čez rob, avtorja Vladimirja Habjana, na voljo po znižani ceni s 50-odstotnim popustom.
Na redni letni skupščini Planinske zveze Slovenije (PZS) 22. aprila 2023 v Zgornji Polskavi so delegati planinskih društev soglasno potrdili poročila organov PZS za leto 2022 ter okvirni vsebinski in finančni program dela PZS za leto 2024. Vodstvo je predstavilo nov način financiranja vzdrževanja planinskih poti in na to temo pred skupščino organiziralo tudi delavnico.
Tema aprilske številke Planinskega vestnika je Mitja Kilar in njegov čas. Mitja je bil eden izmed plezalcev, alpinistov starejše generacije, ki je z vztrajnostjo in predanostjo začrtala smer razvoja slovenskega in jugoslovanskega alpinizma v prihodnosti. Kilar je bil tudi eden od štirih avtorjev enega prvih plezalnih vodnikov Plezalni vzponi. Vzhodne Julijske Alpe (iz leta 1954), ki je bil dolga desetletja pravzaprav edini vodnik na trgu in ga je uporabljalo več generacij.
Planinska založba PZS je izdala novo leposlovno delo Spomini starega alpinista, v katerem se alpinist Peter Muck v dvaindvajsetih zgodbicah spominja svojih plezalskih prigod, začinjenih s svojevrstno zgodovinsko vrednostjo. »Čeprav sem kolovratil po brezpotjih in plezal lahke smeri večinoma sam, sem tu in tam srečeval ljudi le s pozitivnimi nazori. Ne pomnim, da bi kdo kdaj privlekel v gore poln nahrbtnik lastnih težav, s katerimi bi mi postregel.«
Na fotografijah naj bo prikazano planinsko in gorsko okolje z motivi prvobitne narave in posebnosti naravnega in človeškega delovanja v njem. V koledar želimo zajeti planinska področja po celotni Sloveniji v vseh letnih časih. V koledarju želimo izpostaviti fotografije s sredogorja, predvsem z območij Primorske, Notranjske, Štajerske in Dolenjske.
Vodnik meseca je planinski vodnik Polhograjsko hribovje. Enciklopedični vodnik izpod peresa Božidarja Lavriča je v tem mesecu na voljo po polovični ceni - za zgolj 4,95 €.
Jana Remic je napisala za vse ljubitelje lepih zgodb in vsega lepega v naravi, za vse, ki se zavedamo, da nam je sleherni dan podarjen in ga želijo polno preživeti. Sporoča nam, kako dragocen in vreden čudovitih doživetij je vsak dan. "V gorah sem se počutila tako lepo, da sem želela, da bi spomine na pohode ohranila."
V Planinski založbi PZS je izšel nov izbirni planinski vodnik Čez planke s turnimi smučmi, avtorja Tomaža Hrovata. Avtor bo v naslednjih dneh nastopil po različnih slovenskih krajih. Mogoče ga kje ujamete.
Tema marčne številke Planinskega vestnika so plezališča - o opremljanju le-teh nekdaj in danes, o dilemah, ki se porajajo glede opremljanja, o projektu OSP. In prav o opremljanju plezališč in o plezanju, pa tudi življenju, spregovori Vili Guček, plezalec, učitelj, glasbenik in človek, ki pušča sledi ustvarjalnosti povsod.
»Nikdar se ne bom naveličala spremljati in doživljati prehajanj noči v dan ali dneva v noč. Vsak sončni vzhod je izjeme, neponovljiv" je novi knjigi Šepet samotnih stezic zapisala avtorica Jana Remic. V novi knjigi Planinske založbe PZS nam sporoča kako dragocen in vreden čudovitih doživetij je vsak dan.
Peter Muck se spominja svojih plezalskih prigod iz časa takoj po 2. svetovni vojni, ko se je naš alpinizem začel na novo razvijati.
Revija Planinski vestnik je naša edina gorniška revija, in hkrati je najstarejša revija na Slovenskem, ki še vedno izhaja - in to kar od leta 1895.