Novice

Prikazano: 151 - 180 od 728 zapisov

7. Festival Brati gore - vabljeni k sodelovanju

Vsealpski festival Brati gore bo pod okriljem stalnega sekretariata Alpske konvencije letos zaživel že sedmič. Vabljeni k sodelovanju, da na mednarodni dan gora 11. decembra ali v dneh okrog njega organizirate kakšen literarno obarvan dogodek!

Po poteh ljudskih pripovedi - prvi družinski vodnik Planinske založbe PZS

Le kdo je zgradil tako velike gore? Velikani! Kdo povzroča potrese? Zmaji! Kdo pa je napolnil Blejsko jezero? Vile! Ljudske pripovedi in legende navdihujejo pravkar izdani vodnik Po poteh ljudskih pripovedi, ki prinaša 30 izletov ob bregovih Save in pomeni prelomno novost za Planinsko založbo PZS, saj je prvi družinski vodnik v njenem sicer bogatem opusu. Pri nastajanju knjige je sodelovala poznavalka ljudskega izročila Dušica Kunaver, opise planinskih izletov je pripravila Irena Mušič Habjan, z ilustracijami pa jo je obogatil Jernej Myint.

Po poteh ljudskih pripovedi | družinski vodnik že na svetlem

Pa smo ga dočakali! Težko pričakovani vodnik Po poteh ljudskih pripovedi, ki prinaša 30 izletov ob bregovih Save, ki jih navdihujejo ljudske pripovedi in legende. Pri knjigi je sodelovala poznavalka ljudske dediščine Dušica Kunaver, opise planinskih izletov je napisala Irena Mušič Habjan, knjigo pa je z ilustracijami obogatil Jernej Myint. Knjiga pomeni prelomno novost za Planinsko založbo PZS, saj je prvi družinski vodnik v njenem bogatem opusu knjižnih izdaj.

ROK PRIJAV SE BLIŽA: nagradni fotonatečaj #LjubimGore 2021

Planinska zveza Slovenije tudi letos z uredništvom Planinskega vestnika in v sodelovanju s podjetjem CEWE razpisuje nagradni fotonatečaj #LjubimGore, ki poteka do vključno 1. oktobra 2021. Sodelujte v fotonatečaju za najboljšo planinsko fotografijo in se potegujte za lepe nagrade podjetja CEWE. Vsak udeleženec natečaja prejme bon v vrednosti 10 evrov za naročnino na Planinski vestnik.

LJUDSKE PRIPOVEDI | Po poteh ljudskih pripovedi - izleti ob bregovih Save

Nova zbirka gorenjskih ljudskih pripovedk je rezultat plodnega sodelovanja Dušice Kunaver in Irene Mušič Habjan. Prva je poznana kot živa zakladnica ljudskih zgodb, druga kot izvrstna piska planinske (vodniške) literature. Rezultat je tako lahko le en - izvrsten izbor planinskih izletov primernih za najmlajše in malo starejše, zabeljenih z zanimivimi prigodami bajeslovnih bitij.

NOV ZEMLJEVID| Julijske Alpe – 1 : 50.000

Planinski zemljevid Julijske Alpe – 1 : 50.000 praktično celotno območje visokogorja Julijskih Alp. Zahodni rob zemljevida se konča s Fojdo, Dunjo in Tabljo v Italiji, Bledom in Sorico na vzhodu, medtem ko severni rob določajo Karavanke, južnega pa Baška grapa, s Tolminom in Matajurjem.

Lahko in hitro: ideal, ki se ga ne da doseči

Simon Figar je vodnik Planinske zveze Slovenije s precej stvarnim pogledom na svet. Ljubiteljski obiskovalec gorskega sveta, v katerega zahaja zaradi lepot in doživetij, se v hribe vedno podaja s »pretežkim« nahrbtnikom. Doseg cilja je zanj vedno zaželen, a ne za čisto vsako ceno.

NOVI BONI UNOVČLJIVI TUDI ZA PLANINSKE DEJAVNOSTI

Boni 2021 so za razliko od lanskoletnih bonov, namenjeni tudi športnim dejavnostim. Društva, ki izpolnjujejo postavljene pogoje, lahko bone sprejemajo tudi za plačilo vodenja in organizacije izletov in taborov, vodeno vadbo, izposojo in prodajo opreme, ipd.

Novi planinski vodniki, zemljevidi in nova spletna stran založbe

Planinska založba PZS je pred začetkom poletne sezone predstavila knjižne novosti in nove planinske zemljevide, da boste planinci imeli dovolj novih idej za obiskovaje gora in boste varneje hodili po planinskih poteh. Tokrat se založba lahko pohvali z izbirnima vodnikoma Najvišji vrhovi evropskih držav in Meja na razvodnici, ki so ju uporabniki že prav lepo sprejeli. Založba je v svoji stoletni zgodovini delovanja dobila tudi novo pregledno spletno stran z bogatim arhivom.

NOV PLANINSKI VODNIK PO RAPALSKI MEJI| Meja na razvodnici

Izšel je nov planinsko-zgodovinski vodnik Meja na razvodnici. Gre za posebnost med slovenskimi planinskimi vodniki, saj so, za razliko od večine planinskih vodnikov, v tem opisani dostopi do vseh glavnih mejnikov rapalske meje, ki se nahajajo na ozemlju Slovenije.

IZŠLO JE| Planinstvo od A do Ž

Planinstvo od A do Ž je zbirka nalog s tekmovanj Mladina in gore med šolskimi leti 2009/10 in 2019/20. Naloge so urejene po poglavjih planinske šole, dodani pa so tudi vzorci preizkusov znanja različnih težavnosti in sto vprašanj za kviz.

PLANINSKI VESTNIK na Slovenski planinski poti

V majski temi meseca smo se podali na našo enkratno Slovensko planinsko pot (SPP), ki v letošnjem letu zaznamuje 70 let od ideje Ivana Šumljaka. Odprta je bila dve leti pozneje, avgusta 1953. Pogledali smo v zgodovino SPP in njeno prihodnost, ko bodo pot in oznake obnovili, postavljene bodo nove informacijske table in še veliko novosti čaka to našo Lepotico.

Nov spletni iskalnik Planinske založbe

Planinska založba, ki deluje v sklopu Planinske zveze Slovenije, se je s svojo prvo edicijo pojavila na knjižnem trgu leta 1953, ko je izdala prvo knjigo iz serije Naši veliki planinci z naslovom Jakob Aljaž, triglavski župnik. Glavni namen založbe je že od njenega začetka izdajanje planinske literature in kartografije, namenjene članstvu naše planinske organizacije in prosti prodaji.

Nov vodnik za drugačno odkrivanje Evrope

Še z vonjem po tiskarni smo te dni v naše prostore dobili nov izbirni vodnik Najvišji vrhovi evropskih držav, delo Jožeta Draba in Andreje Tomšič Drab. Vodnik je odličen sopotnik za malce nenavadno popotovanje po Evropi. A ker smo trenutno zaradi epidemiološke situacije omejeni na slovenske gorniške cilje in ker so v gorah še vedno zelo zimske razmere, je dober popotnik za planinsko turo vodnik V zasnežene gore Gorazda Goriška. Mogoče pa idejo za planinsko turo dobite s pomočjo novih planinskih zemljevidov Planinske založbe PZS: Smrekovec, Raduha, Olševa, Peca, Uršlja gora, Domžale in okolica, Kamnik in okolica ter Semič z okolico.

NOV VODNIK| Najvišji vrhovi evropskih držav

Nov vodnik Najvišji vrhovi evropskih držav je delo preizkušenega pisca Jožeta Draba in njegove življenjske sopotnice Andreje Tomšič Drab. Svojevrsten in edinstven vodnik sta pripravila iz prve roke, saj sta se sama povzpela na najvišje vrhove vseh 48 evropskih držav. Preverjeni opisi so opremljeni s fotografijami, skicami in številnimi zanimivostmi.

Planinski vestnik in TK Skala

100 let TK Skala! Biti skalaš je pomenilo človeka v gorah, na katerega si se lahko zanesel. Zato so bili skalaši načelni, včasih morda bolj, kot je bilo treba. Skalaštvo je pomenilo način življenja, ki je imel mnoge pozitivne vplive na duha in telo, kar v današnjem jeziku pomeni živeti običajno športno življenje, vendar ne vrhunsko ali celo asketsko. In vendar TK Skala ni stremel za elitizmom, temveč za prevlado kvalitete nad kvantiteto.

Umrl dolgoletni sodelavec PZS dr. Milan Naprudnik

Milan Naprudnik je bil dolgoletni sodelavec planinske organizacije in večni zaljubljenec v gorsko naravo. En mandat je bil predsednik Komisije za varstvo gorske narave – KVGN, bil je predsednik Planinske založbe, en mandat pa je bil tudi podpredsednik Združenja planinskih zvez držav Alpskega loka. Predvsem je s svojim širokim znanjem in izkušnjami sodeloval pri naravovarstvenem ozaveščanju, kar je tudi del poslanstva PZS.

PLANINSKI VESTNIK| Testirali palice in raziskovali

Tema meseca februarske številke je namenjena planinskim palicam in testu le-teh. Verjamemo, da bo test marsikomu olajšal odločitev, kakšne palice kupiti. V rubriki Z nami na pot vas vabimo na potepe v ljubljanski okolici, do koder se lahko pripeljemo z javnim prevozom. Vabimo vas na Šmarno goro, Debenj vrh in Rašico. Berete lahko tudi o avanturi nad prepadi v Dolomitih, zgodovinski članek o plazu na Vrdelem, o nočnem doživetju v bivaku, sledi peti del o zgodovini plezanja.

NOV ZEMLJEVID| Smrekovec, Raduha, Olševa, Peca, Uršlja gora– 1 : 30.000

Planinski zemljevid Smrekovec, Raduha, Olševa, Peca, Uršlja gora– 1 : 30.000 za raziskovanje priljubljenih in manj znanih vrhov in sten nad Zgornjo Savinjsko dolino (Luče, Ljubno, Mozirje), Šaleško dolino (Velenje, Šoštanj, Topolšica, Vinska gora), Slovenj Gradcem in zahodni delom Koroške (Kotlje, Mežica, Črna na Koroškem).