Tista lepa leta: Spomini Rada Kočevarja

Rado Kočevar, odličen alpinist prve povojne generacije, s svojim nekajletnim intenzivnim delovanjem, velikimi plezalnimi uspehi in potem nenadnim zatonom predstavlja svojevrsten fenomen v zgodovini slovenskega alpinizma. Slovel je kot zelo močan, trden, zanesljiv in predan plezalec, ki se je alpinizma loteval načrtno, deloval pa je tudi kot gorski reševalec, alpinistični inštruktor in učitelj. Še vedno vitalen in goreč občudovalec gorskega sveta je v 91. letu življenja prejel priznanje PZS za življenjsko delo v alpinizmu, pravkar pa je izšla tudi knjiga Tista lepa leta: Spomini Rada Kočevarja, ki jo bosta na 13. Festivalu gorniškega filma v soboto, 23. februarja 2019, v Cankarjevem domu v Ljubljani predstavila avtorja Rado Kočevar in Mojca Volkar Trobevšek. Vstop je prost, vljudno vabljeni!
Tista lepa leta: Spomini Rada Kočevarja
Rado Kočevar (1928) je eden najuspešnejših slovenskih alpinistov. Pripadal je prvi povojni generaciji, ki je v takratni alpinizem vnesla nekaj športnega duha, nov pristop k plezalnim problemom in predvsem drznost. Po vojni so začeli tako rekoč od začetka. Večkrat lačni kot siti so se najprej lotevali ponovitev predvojnih smeri in se učili od velikih mojstrov, ki so po vojni počasi zaključili alpinistično pot. Potem so prišle na vrsto prvenstvene. Od leta 1946 do sredine petdesetih so se lotevali smeri, ki so bile za tiste čase na meji možnega. S peto in zgornjo šesto težavnostno stopnjo so dosegli in presegli dosežke predvojne generacije in opravili tudi z nekdanjimi predsodki.

Iskrivi in dobrodušni 90-letnik v knjigi Tista lepa leta: Spomini Rada Kočevarja pripoveduje, kako so ga pred skoraj 75 leti tako očarale gore, da je postal eden najboljših alpinistov svojega časa. (foto Vladimir Habjan)

Kočevar je veljal za najmočnejšega in najbolj predanega plezalca te generacije. Svojo plezalno pot je začel leta 1946, ko se je na Kamniškem sedlu udeležil alpinističnega tečaja. Že dve leti kasneje je dokazal svojo nadarjenost in zagnanost z neverjetnim nizom vzponov v Julijcih - prvo ponovitvijo Aschenbrennerja, Skalaško v Špiku, Severovzhodnim razom Jalovca in Čopovim stebrom v osmih urah. Leto kasneje se je v zgodovino slovenskega alpinizma zapisal z zlatimi črkami, saj sta s Cirilom Debeljakom - Cicem preplezala Centralni steber v Dedcu in s tem premagala prvo smer zgornje šeste težavnostne stopnje pri nas. Sledili so težki zimski vzponi in odprave v francoske Alpe (Hudičev greben v Mont Blanc du Taculu, prečenje Grépona in vzpon v južni steni Velikanovega zoba) in v Severne Apneninške Alpe, kjer je svoje mojstrstvo znova dokazoval z odličnimi vzponi.

"Radova zgodba na videz ni dramatična, ni senzacionalna in ni napeta. V sodobnem svetu, ki je velikokrat poln lažnivega blišča in zaigranih čustev, se ne počuti najbolje. Ta zgodba je polna malih korakov, velikih odločitev, trdega dela, tovarištva, pristne ljubezni do gora in sočloveka ter neomajne vztrajnosti, ki so iz Rada ustvarili vrhunskega plezalca in vrhunskega človeka," je zapisala urednica in soavtorica knjige Mojca Volkar Trobevšek.

Pravkar izdano knjigo Tista lepa leta - Spomini Rada Kočevarja bosta na 13. Festivalu gorniškega filma v soboto, 23. februarja 2019, ob 16. uri v Kosovelovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani v pogovoru predstavila avtorja Rado Kočevar in Mojca Volkar Trobevšek.

"Bili smo študentje, večkrat lačni kot siti, in že samo dostop do sten je bil vsakokrat znova svojevrstna dogodivščina, a sem prav zaradi teh razmer še bolj krepil svoj značaj; utrjeval sem voljo in vztrajnost, kar mi je zelo prav prišlo tudi v nadaljnjem poklicnem in družinskem življenju," v uvodni besedi poudarja Rado Kočevar in dodaja: "V gorah in stenah pa sem poleg lepih, enkratnih in nepozabnih doživetij našel še mnogo več. Spoznal sem številne prijatelje. Še vedno se radi srečujemo in obujamo spomine - tisti, ki smo še ostali. /.../ Vrv sem delil z mnogimi soplezalci in soplezalkami, sam (solo) pa sem plezal le redko, saj je bila varnost vedno na prvem mestu. Najpogosteje sem plezal s Cirilom Debeljakom, Francetom Zupanom, Danico Pajer (poročeno Blažina) in Mihom Verovškom, s temi sem se navezal več kot desetkrat, velikokrat pa sem plezal tudi z Danetom Škerlom, Marjanom Perkom, Milanom Pintarjem, Marjanom Keršičem, Darom Dolarjem in drugimi. Ne spominjam se več prav vseh podrobnosti in tudi kakšno ime sem pozabil, a prijateljev, ki so z mano delili lepo in hudo, ne bom pozabil nikoli. Tista lepa leta so bila zares lepa, a žal jih nikoli več ne bo nazaj."

Predstavitev knjige bo na 13. Festivalu gorniškega filma v soboto, 23. februarja 2019, ob 16. uri v Kosovelovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani. Vstop je prost, potrebujete pa brezplačne vstopnice, ki jih je mogoče dvigniti na blagajni Cankarjevega doma ali naročiti prek spleta.

Knjigo Tista lepa leta: Spomini Rada Kočevarja lahko naročite v spletni Planinski trgovini >>>, na elektronskem naslovu trgovina@pzs.si, s klicem v Planinsko trgovino 01 43 45 684 (v času uradnih ur) ali na brezplačno telefonsko številko 080 18 93.

Rado Kočevar je leta 2018 skupaj s Francetom Zupanom prejel priznanje Planinske zveze Slovenije za življenjsko delo v alpinizmu.

Leta 2010 je nastal tudi dokumentarni film o Radu Kočevarju Tista lepa leta režiserjev Boštjana Mašere in Mojce Volkar Trobevšek, ki si ga lahko ogledate v spletnem arhivu TV Slovenija na tej povezavi >>>.

-----------------------
Povezani novici: