Planinski vestnik - 120 let z nami na planinskih poteh (vabilo)

Ob 120. obletnici izida prve številke Planinskega vestnika vas vabimo na prireditev z naslovom Planinski vestnik - 120 let z nami na planinskih poteh, ki bo v petek, 6. februarja 2015, ob 18.00 uri v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani. V pogovoru z izbranimi sogovorniki bomo v sliki in besedi osvetlili vlogo in pomen Planinskega vestnika, najstarejše slovenske revije. Zaradi vremenskih razmer smo prireditev ODPOVEDALI.
Planinski vestnik slovenske ljubitelje gora razveseljuje že 120 let.

Zaradi vremenskih razmer smo ODPOVEDALI prireditev ob 120-letnici Planinskega vestnika, ki naj bi se v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani odvila v petek, 6. februarja 2015. Nov termin praznovanja častitljivega jubileja najstarejše slovenske revije bomo sporočili v prihodnjih dneh.


Prva številka Planinskega vestnika je kot glasilo Slovenskega planinskega društva v Ljubljani izšla 8. februarja 1895. Najstarejši slovenski redno izhajajoči mesečnik je tako spremljevalec planincev že vse od časa Jakoba Aljaža. Skupaj s prvimi redkimi bralci je prisostvoval postavitvi Aljaževega stolpa na vrhu Triglava, z njimi se je veselil prve koče na Kredarici, poročal o odprtju naših prvih poti v visokogorje … in pozneje podoživljal drznost prvih plezalcev doma, ko je dozorel čas, pa tudi na najvišjih vrhovih sveta. Planinski vestnik se je veselil ob postavljanju pomembnih zgodovinskih mejnikov in iskreno žalostil ob tragiki, neizbežnem delu vseh uspešnih zgodb. V vseh obdobjih svojega izhajanja je bil ogledalo dela planinske organizacije, gorniške kulture, odraz splošnih razmer in duševnega doživljanja gora Slovencev, danes pa predstavlja najpopolnejši zgodovinski arhiv slovenskega planinstva in njegove krovne organizacije, Planinske zveze Slovenije.

V počastitev 120-letnice Planinskega vestnika bo v petek, 6. februarja 2015, ob 18. uri v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani zaživela razstava o najstarejši slovenski reviji, na okrogli mizi, ki jo bo vodil Marjan Bradeško, pa bodo o vlogi in pomenu Planinskega vestnika v zgodovini slovenskega organiziranega planinstva spregovorili Tomaž Banovec, Danilo Cedilnik - Den, France Malešič in Stanko Klinar.

Vljudno vabljeni!

Vladimir Habjan,
urednik Planinskega vestnika

Bojan Rotovnik,
predsednik Planinske zveze Slovenije