Novice

Prikazano: 331 - 360 od 777 zapisov

V zasnežene gore - s primerno opremo in znanjem

Zimske gore, čeravno lepe in mogočne, so tudi nevarne, obiskovalcem gora polaga na srce Gorazd Gorišek, avtor pravkar izdanega vodnika V zasnežene gore. Čeprav je v dolini skorajda že pomlad, v gorah vladajo zimske razmere, na kar moramo biti ustrezno pripravljeni in se v gore odpravljati načrtovano in odgovorno, s primerno opremo in znanjem, poudarja strokovni sodelavec PZS Matjaž Šerkezi ter opozarja, da so za obisk visokogorja primerne samo 12-zobe dereze, nikakor pa ne derezice. Snežna odeja se bo ob koncu tedna na prisojnih legah hitro preobražala in v sredogorju tudi talila, nevarnost proženja snežnih plazov bo večinoma tretje stopnje.

Jegličeva, Štremfelj, Česen & Stražar, Kočevar, Bečan, Selak ... na 13. Festivalu gorniškega filma

Na letošnjem Festivalu gorniškega filma bodo v Cankarjevem domu v Ljubljani februarja predavali najuspešnejša slovenska alpinistka 2018 Marija Jeglič, alpinistična legenda Andrej Štremfelj, vrhunska alpinistična naveza Aleš Česen in Luka Stražar, športni plezalec Klemen Bečan ter ameriški alpinist Colin Haley - rekorder Patagonije in avstrijski mojster soliranja najtežjih smeri Hansjörg Auer. Predstavnik prve povojne generacije alpinistov Rado Kočevar bo predstavil avtobiografijo Tista lepa leta, na ogled bo film o paraplezalcu Gregorju Selaku, obeta se tudi aktualna okrogla miza o vrtanju v gorah.

Planinski vodnik V zasnežene gore – s prednaročilom nestrpno do izida

Na svoji planinski knjižni polici naredite prostor za zimski planinski vodnik V zasnežene gore. Nov vodnik Gorazda Goriška je namenjen širšemu krogu uporabnikov, zato so v večini predstavljeni lažji sredogorski vrhovi, za gorniške sladokusce pa je opisanih tudi nekaj zahtevnejših visokogorskih tur. Precej tudi takšnih, katerih opisov ne boste našli v drugi literaturi (če odštejemo turnosmučarske vodnike).

Nesreče v plazu s srečnim koncem v zimski sezoni 2017/2018

Zima 2017/2018 nas je presenetila z velikimi količinami zapadlega snega. Na Kredarici ga je v tem času navrglo kar nekaj čez trinajst metrov, največja izmerjena višina pa je bila pet metrov. Pri velikih količinah snega se znatno poveča tudi nevarnost plazov. A sreča je bila tokrat na strani obiskovalcev gora. Pomoč gorskih reševalcev je bila potrebna ob splazitvi petih plazov, pri tem se je poškodovalo skupaj sedem oseb.

Slovenska planinska pot | pogovorni večer

Vabljeni na večer z gosti o najstarejši slovenski in evropski planinski vezni poti, o njenih najlepših in najbolj zanimivih delih z različnih vidikov in doživljanj, ki bo v torek, 8. januarja 2019, ob 18. uri v Knjižnici Otona Župančiča v Ljubljani.

Festival Brati gore v Idriji s trilogijo dogodkov

V Idriji so pod okriljem festivala Brati gore mednarodni dan gora počastili s tremi dogodki: 12. decembra so gostili avtorja vodnika Alpe brez meja Ireno Mušič Habjan in Vladimirja Habjana, tudi ustvarjalca Planinskega vestnika, ter mladež privabili na uro pravljic Kristine Menih ob Pravljičariji pod Triglavom, dan pozneje pa je mladinski odsek PD Idrija predstavil še 17. številko glasila Naše poti.

Planinski vestnik za silvestrsko branje

V uvodniku odgovorni urednik Vladimir Habjan ob zaključku leta 2018, ki je bilo ponovno polno zanimivih tem, prispevkov, dogajanj in veselja, razmišlja o branju in o prednostih branja s papirja.

Brati gore 2018 - dogodki po vsej Sloveniji

Planinska zveza Slovenije se že četrto leto pridružuje pobudi Alpske konvencije Brati gore. Skupaj s planinskimi društvi, knjižnicami in drugimi organizatorji vas v dneh okrog 11. decembra, mednarodnega dneva gora, vabimo na vrsto prireditev po vsej državi - s skupno idejo: promocijo in praznovanjem kulturne raznolikosti v Alpah.

Ljubim gore, berem gore korajžno v Slovenskem planinskem muzeju

Slovenski planinski muzej 7. decembra še mogočneje odpira krila v gorski svet! Ob 17. uri vabljeni na voden ogled razstave Korajža je ženskega spola ter ob 18. uri na odprtje fotografske razstave #LjubimGore, podelitev nagrad nagrajencem natečaja in literarni dogodek v počastitev mednarodne pobude Brati gore.

Slovenska planinska pot - 600 kilometrov čez drn in strn v treh delih

Ena in edina nas iz Maribora peš popelje do Debelega rtiča, čez glavnino slovenskega vzpetega sveta, z najširnejšimi razgledi in najveličastnejšimi vrhovi. Prgišče planincev jo opravi v enem zamahu, večina več let zbira žige, vsem pa je skupno nabiranje sladokusnih planinskih doživetij ter dragocenega gorniškega znanja in izkušenj. Slovenska planinska pot (SPP) je preprosto legendarna, prav tako kot nova trilogija vodnikov po njej, da o prekaljenih avtorjih, izkušenih gorohodcih in mojstrih peresa, Mojci Stritar Kučuk, Gorazdu Gorišku in Andražu Poljancu, niti ne govorimo.

Kristina Menih s Pravljičarijo pod Triglavom na knjižnem sejmu in radijskih valovih

Avtorica Pravljičarije pod Triglavom Kristina Menih se nam danes, 23. novembra, med 15. in 19. uro pridruži na 34. Slovenskem knjižnem sejmu v Ljubljani. Na stojnici Planinske zveze Slovenije v Cankarjevem domu bo z veseljem poklepetala z majhnimi in velikimi ter podelila avtogram v pravkar izdano pravljično knjigo, ki navdušuje tako bralce vseh generacij kot decembrske dobre može. Prisluhnete ji lahko tudi na Radiu Ognjišče, Radiu Koper, Primorskem valu in v oddaji Dobro jutro na TV Slovenija.

34. Slovenski knjižni sejem po planinsko - dobrodošli!

S polnimi pljuči diha 34. Slovenski knjižni sejem, na katerem vas že tradicionalno pričakujeta Planinska založba PZS in Planinski vestnik. Razveselimo vas s posebnimi sejemskimi ugodnostmi, pravkar izdanimi novostmi ter že uveljavljenimi planinskimi vodniki, zemljevidi in leposlovjem. Vabljeni, da nas v Cankarjevem domu v Ljubljani obiščete vse do nedelje, 25. novembra 2018, vstop je prost. V petek popoldne bo z nami na stojnici tudi Kristina Menih, avtorica Pravljičarije pod Triglavom.

Po Slovenski planinski poti in v Pravljičarijo pod Triglavom

V pričakovanju 34. Slovenskega knjižnega sejma je tudi Planinska založba, ki je svojo zbirko v teh dneh obogatila s trilogijo novih vodnikov po legendarni Slovenski planinski poti izpod peresa prekaljenih piscev Gorazda Goriška, Mojce Stritar Kučuk in Andraža Poljanca ter zbirko pravljičnih zgodb iz planinskega sveta Pravljičarija pod Triglavom priznane publicistke in pravljičarke Kristine Menih. Planinska zveza Slovenije se že četrtič pridružuje mednarodni pobudi Brati gore in v novo leto zre s planinskim koledarjem 2019.

Andraž Poljanec nočni gost na 1. programu Radia Slovenija

Andraž Poljanec je po poklicu glasbenik, njegova življenjska pot pa vodi čez hribe z občasnimi postanki v dolini, kot je bil tudi tisti v noči na petek, 16. novembra, ko je bil prekaljeni pisec planinskih vodnikov v gosteh 1. programa Radia Slovenija. Vabljeni k poslušanju pogovora z avtorjem tretjega dela pravkar izdanega vodnika po Slovenski planinski poti v radijskem arhivu!

Pravljičarija pod Triglavom za prav vse po vrsti!

Veselimo se, majhni in veliki ljubitelji dobrih zgodb! Na svetlem je zbirka desetih pravljic iz čarne dežele v zadnji dolini pod Triglavom, kjer prijateljujejo vile, škrati, Krivopete in gozdne živali, s katerimi se je nekaj časa družila tudi mestna pitbulka z do vrha in še čez napolnjenim košem ljubezni v srcu, da so se njene topline nalezli vsi prebivalci Pravljičarije. Pod pravljične zgodbe iz planinskega sveta se podpisuje Kristina Menih, ki jo bralci Planinskega vestnika že poznajo po prisrčnih, izvirnih in poučnih pravljicah.

Znani so zmagovalci fotonatečaja #LjubimGore 2018

Štiričlanska ocenjevalna komisija nagradnega fotonatečaja #LjubimGore, ki ga je z uredništvom Planinskega vestnika in v sodelovanju s podjetjem CEWE, d. d., organizirala Planinska zveza Slovenije, je imela tudi letos zahtevno nalogo, da je med skoraj 300 prejetimi fotografijami izbrala šopek najboljših, ki bodo od 7. decembra na ogled v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani.

Razpis za izbiro izvajalca za vzpostavitev sistema Planinskega geografskega informacijskega sistema

Za razvoj določenih dejavnosti in produktov potrebujemo kvalitetno zbrane in predvsem dobro obdelane podatke o planinskih poteh, planinskih kočah, naravnih plezališčih, turno kolesarskih poteh… Vse več pa imamo tudi podatkov o turističnih poteh, gostiščih, prenočitvenih kapacitetah, športnih centrih, vrhovih, naravnih in kulturnih znamenitostih ipd.

Obvestila PZS, 2/2018

Izšla je druga letošnja številka Obvestil Planinske zveze Slovenije. Med vsebino boste našli zapisnike Skupščine PZS 2018, zapisnike zborov komisij ter različne dokumente s področja vodništva, planinskih poti in Nadzornega odbora PZS.

Planinsko-izletniški vodniki PZS: vodniki, ki rastejo z nami!

Planinsko-izletniški vodniki PZS so vodniki, primerni za vsakogar! Za mlade družine, katerim nožice malčkov še preprečujejo obisk strmejših pobočij. Začetnike, ki imajo strast, ne pa nujno ideje za sproščeno preživet dan v gorah. Za izkušene gornike, ki bi želeli zapolniti svoj planinski dnevnik.

Festival Brati gore že četrtič vabi k praznovanju kulturne pestrosti Alp

Alpska konvencija ponosno predstavlja četrto izvedbo Festivala Brati gore v okviru mednarodnega dneva gora, 11. decembra. Tudi Planinska zveza Slovenije se pridružuje vabilu, da praznujete mednarodni dan gora in v dneh okrog 11. decembra združite alpsko kulturno pestrost z organizacijo svojega literarnega ali jezikovnega dogodka.

Sklic 2. seje Upravnega odbora PZS

Na podlagi 28. člena Statuta Planinske zveze Slovenije sklicujem 2. sejo Upravnega odbora Planinske zveze Slovenije, ki bo v četrtek, 20. septembra 2018, ob 16:30, v prostorih Planinske zveze Slovenije, Ob železnici 30a, Ljubljana.

Zemljevid PZS v vsak planinski nahrbtnik

Za varnejši obisk gora v vsak nahrbtnik sodita planinski zemljevid in kompas, pri načrtovanju izleta pa je dobrodošel tiskani vodnik, medtem ko naj informacije s spleta in družbenih omrežij služijo le za osvežitev aktualnih razmer na poti. Zemljevidi PZS so najuporabnejši pripomoček za obiskovalce gora na terenu, med njimi prednjačijo novi zemljevidi v merilu 1 : 25 000, ki pokrivajo območje Triglava, Bohinja, Jalovca in Mangarta, Krnskega pogorja, Grintovcev in Stola. Cena pozameznega zemljevida je 8,10 EUR, člani PZS imajo pri nakupu 20 % popusta, strokovni kadri pa 25 %.

Prva seja novoizvoljenega upravnega odbora PZS

Upravni odbor Planinske zveze Slovenije (UO PZS) se je na prvi seji v mandatnem obdobju 2018–2022 sestal 31. maja 2018 na sedežu PZS v Ljubljani. Posvetil se je tekočim aktivnostim, imenovanjem in ugotovitvenim sklepom ter tematikam s področja planinskih poti, planinskega gospodarstva, alpinizma in turnega kolesarjenja.

Dan slovenskih planinskih doživetij 2018 na Rogli

Celodnevno planinsko dogajanje na Rogli, doživetja za mlade planince, družine in odrasle, vodeni planinski in turnokolesarski izleti, plezanje na plezalnem stolpu, predstavitev gorskega reševanja, osrednja prireditev s sprevodom praporščakov in še več je dobrih razlogov, da se nam v soboto, 16. junija 2018, pridružite na Rogli. Prisrčno vabljeni!

Jože Rovan novi predsednik Planinske zveze Slovenije

Na redni letni in volilni skupščini Planinske zveze Slovenije, ki je bila 21. aprila v Šoštanju, je na čelu slovenskih planincev dosedanjega predsednika Bojana Rotovnika nasledil Jože Rovan. Kot gorski stražar, planinski vodnik, markacist in turnokolesarski vodnik desetletja vpet v delo planinske organizacije je nekdanji podpredsednik PD Ljubljana-Matica odgovorno funkcijo vodenja PZS, ene največjih prostovoljskih organizacij v Sloveniji z več kot 57 tisoč člani, prevzel ob veliki podpori delegatov planinskih društev. Podpredsedniki v mandatnem obdobju 2018-2022 bodo Miro Eržen, Roman Ponebšek, Irena Mrak in Martin Šolar.