Tone Škarja, Planinski vestnik, najboljši alpinisti in plezalci ter Makalu 1975 na festivalu gorniškega filma

V ponedeljek, 23. febuarja 2015, se v Cankarjevem domu v Ljubljani začenja 9. festival gorniškega filma Domžale, ki znova prinaša pet dni izjemnih planinskih doživetij v dolini, med njimi tudi premiero filma o Tonetu Škarji, razstavo ob 120-letnici Planinskega vestnika, podelitev priznanj najboljšim v alpinizmu in športnem plezanju ter srečanje s člani legendarne odprave Makalu 1975. Prijazno vabljeni!
Tone Škarja na lanski podelitvi nagrade za življenjsko delo na področju alpinizma (foto Zdenka Mihelič)
Zgodbe o zmagah in porazih, prvenstvenih dosežkih velikanov in smelih korakih malih junakov, uresničenih sanjah in zanesenjaških načrtih. Alpinizem, plezanje, avantura, gorska narava in kultura na filmskem platnu. Na 9. festivalu gorniškega filma Domžale, ki med 23. in 27. februarjem 2015 povabi v Cankarjev dom v Ljubljani, Mestni kino Domžale, Mestni kino Metropol v Celju in Mestni kino Ptuj.

V letošnjem bogatem programu, ki razveseli obiskovalce s 50 filmi, 5 predavanji in kopico spremljevalnih dogodkov, vas še posebej povabimo na naslednja izjemna planinska doživetja v dolini - pravzaprav v Cankarjevem domu v Ljubljani.

V ponedeljek, 23. februarja, ob 20.00 v Linhartovi dvorani CD premiero doživi filma Boštjana Slatenška TONE, JAVI SE!, ki opisuje gorniško pot staroste slovenskega alpinizma Toneta Škarje, ki je lani za svoje dosežke prejel nagrado za življenjsko delo na področju alpinizma.

»Ne vidim življenja po Everestu, zdaj vidim samo goro. Šele, ko bomo z goro opravili, se bo življenje odprlo naprej.« Dokumentarni film opisuje gorniško pot staroste slovenskega alpinizma Toneta Škarje. Skozi pogovor s Tonetom v Katmanduju in z uporabo bogatega ter raznovrstnega arhivskega materiala gledalec spremlja Tonetovo pot vodje himalajskih odprav: od mogočnega uspeha na Everestu leta 1979, skozi približno petindvajsetletno obdobje največjih uspehov in tragedij slovenskega alpinizma.

Vse dni festivala, od 23. do 27. februarja, bo v II. preddverju Cankarjevega doma na ogled razstava PLANINSKI VESTNIK – 120 LET z nami na planinskih poteh ob jubileju najstarejše slovenske revije.

Planinski vestnik, najstarejša še izhajajoča slovenska revija, slovenske ljubitelje gora razveseljuje že 120 let, vse od časa Jakoba Aljaža. Razstava ob jubileju Planinskega vestnika slikovito in s poudarkom na današnji vsebini prikazuje dejavnost revije, njen pomen in poslanstvo.



V sredo, 25. februarja,
ob 16.00 Planinska zveza Slovenije ter njeni Komisija za alpinizem (KA) in Komisija za športno plezanje (KŠP) na ALPINISTIČNO-PLEZALNEM VEČERU v dvorani E1-E2 v Cankarjevem domu slovesno razglasijo in podelijo priznanja najboljšim v alpinizmu in športnem plezanju za leto 2014. Vstop je prost, brezplačne vstopnice lahko prevzamete na blagajni CD.

Leto 2014 je bilo za slovenske plezalce znova izjemno uspešno. Z izvrstnimi uspehi so blesteli na največjih tekmovanjih, poleg ženskih dosežkov smo letos doživeli tudi preboj športnih plezalcev v sam svetovni vrh, zelo uspešni pa so bili tudi tekmovalci v mladinski kategoriji. Dlje od oči svetovne javnosti so s prvenstvenimi smermi v odmaknjenih gorstvih svoj pečat pustili tudi slovenske alpinistke in alpinisti.

V petek, 27. februarja, ob 18. uri v Linhartovi dvorani CD ne zamudite edinstvenega srečanja s člani odprave MAKALU 1975 ob 40-letnici prvega slovenskega vzpona na himalajski osemtisočak.

Odprava pod vodstvom legendarnega Aleša Kunaverja je oktobra 1975 preplezala južno steno Makaluja (8463 m) po prvenstveni smeri in s tem dosežkom postavila Slovenijo ob bok himalajskim velesilam. Vrh je, ob izjemni podpori preostalih članov odprave, doseglo kar sedem plezalcev: Stane Belak, Marjan Manfreda (brez uporabe dodatnega kisika), Janko Ažman, Nejc Zaplotnik, Viki Grošelj, Ivč Kotnik in Janez Dovžan. Vzpon še danes šteje med največje dosežke svetovnega himalajskega plezanja in je bil odlična osnova ter vzpodbuda za vse nadaljnje slovenske dosežke v najvišjem gorstvu sveta.

Dobrodošli v dobri družbi na 9. festivalu gorniškega filma Domžale!

Celoten festivalski program si lahko ogledate na tej povezavi.

Manca Čujež