Medijsko praznovanje s Planinskim vestnikom

V dneh pred izidom jubilejne februarske številke Planinskega vestnika smo zbrali nekaj medijskih odmevov ob častitljivem jubileju revije, ki že 120 let piše zgodovino slovenskega planinstva.
Planinski vestnik slovenske ljubitelje gora razveseljuje že 120 let.
Planinski vestnik, najstarejša še izhajajoča slovenska revija, že 120 let stopa z nami po planinskih poteh. Njegova prva številka je bralce razveselila 8. februarja 1895, zato bo tudi letošnja februarska številka v znamenju tega jubileja. "Februar ima posebno mesto v zgodovini Planinskega vestnika; osmega v tem mesecu je davnega leta 1895 luč sveta ugledala prva številka, kot glasilo SPD. Danes revijo za ljubitelje gora izdaja Planinska zveza Slovenije. Tej visoki in častitljivi obletnici smo namenili temo meseca, v kateri je Dušan Škodič povzel najpomembnejše dogodke skozi 120 let in še nekaj zanimivosti, ki jim je Vestnik v zgodovini namenil svojo pozornost. Za nekaj besed o Planinskem vestniku in njegovem jubileju smo zaprosili tudi znane planince, alpiniste, ... ljudi, ki imajo gore radi," so jo napovedali v uredništvu.

Pa preglejmo medijske objave, ki so se zgostile v čast Vestnikovega praznika.

120 let zgodovine in za stoletje načrtov (Dnevnik - Oddih: Vito Avguštin - intervju z Vladimirjem Habjanom)
Urednik Planinskega vestnika Vladimir Habjan pravi, da se prve številke, ki jo je prebral, ne spomni več, da pa je rasel skupaj z revijo, saj je bil nanjo naročen že oče, ki je bil aktiven predvsem na področju varovanja narave.

V družbi planincev od časov Jakoba Aljaža (Nedeljski dnevnik: Brane Šalamon - intervju z Vladimirjem Habjanom)
Z gora zadovoljni in notranje izpolnjeni - S prvimi redkimi bralci je časopis prisostvoval postavitvi znamenitega stolpa na vrhu Triglava in izhaja še danes

120 let Planinskega vestnika (Dnevnik)
Planinski vestnik velja za najstarejšo slovensko revijo, ki še izhaja. Slovenske ljubitelje gora razveseljuje že 120 let.

Planinski vestnik izhaja že 120 let (STA)
Najstarejša še izhajajoča slovenska revija Planinski vestnik v nedeljo praznuje 120 let. Predstavlja najpopolnejši zgodovinski arhiv slovenskega planinstva in njegove krovne organizacije Planinske zveze Slovenije. V vsej svoji zgodovini je bil ogledalo gorniške kulture, splošnih razmer in duševnega doživljanja gora Slovencev.

Parčke, ki špogajo zaljubljenost, takoj odstraniti! (Val 202: Veronika Gnezda - pogovor z Marjanom Bradeškom in Dušanom Škodičem)
Planinski vestnik, 192210: "Po planinskih kočah se šopiri veseljačenje, resnični alpinisti pa so se jih začeli že ogibati. Da se zopet privabijo planinci v planine in planinske koče in se odvračajo ljudje, ki zahajajo v gore le zaradi drugih užitkov, je zadnji občni zbor v Bayreuthu sklenil predlagati sekcijam sledeče: V vseh oskrbovanih kočah naj se ukine točenje alkoholnih pijač. Parčke, ki so prišli v kočo edino špogat zaljubljenost, pa takoj odstraniti. Zdi se, da bi bilo tudi pri nas potrebno preurediti oskrbovanje koč v podobnem smislu."

"Dajemo ljudem, kar potrebujejo" (Večer v nedeljo: Tatjana Vrbnjak - zgodovinski pregled in pogovor z Vladimirjem Habjanom)
Planinski vestnik, najstarejši slovenski mesečnik, danes praznuje 120-letnico.

V 120 letih izšlo za štiri metre in več kot 120 kilogramov Planinskih vestnikov (MMC RTV Slovenija: Ksenja Tratnik - pogovor z Vladimirjem Habjanom)
Planinski vestnik, naša najstarejša še izhajajoča revija, prav danes praznuje 120 let izhajanja. Bralce je v tem času razveselilo okoli 1300 številk, v katerih je bilo na okoli 60.000 straneh objavljenih okoli 40.000 člankov, ki jih je pripravilo skupno več kot 10.000 avtorjev.

Pred 120 leti je izšla prva številka glasila Slovenskega planinskega društva: Planinski vestnik (Gore-ljudje: Franci Savenc - zgodovinski pregled Dušana Škodiča)

120 let Planinskega vestnika (Radio Ognjišče: Blaž Lesnik - pogovor z Dušanom Škodičem v oddaji Doživetja narave, 13. 2. 2015)
Naša najstarejša revija, ki še izhaja, praznuje 120-letni jubilej. To seveda narekuje naši oddaji, v kateri vsak mesec prebrskamo po straneh sveže številke Planinskega vestnika, da pogledamo v bogato zgodovino revije, ki je tudi zgodovina slovenskega planinstva vse od Jakoba Aljaža naprej.

Planinski vestnik, 120 let (Gorenjski glas: Miha Naglič)
Planinski vestnik, revija za ljubitelje gora že od leta 1895, izdaja PZS, www.planinskivestnik.com.

Zbrala: Manca Čujež