Izid nove knjige | zgodbe Mojstranških veveric, plezalskih legend sedemdesetih let

V šestdesetih letih prejšnjega stoletja so se mladci v Mojstrani in na Dovjem merili in ostrili svoj pogum s plezanjem v domačih stenah, s smučanjem ali skoki v bližnji Planici. Po prvi domači šoli so jih plezalska stremljenja vodila naprej v Durmitor, Dolomite in še dlje. Po zgledu znanih Cortinskih veveric so tudi sami začeli nositi rdeče puloverje z izvezenim znakom veveric in se poimenovali Mojstranške veverice. Tudi sami so postali uspešni alpinisti, smučarji, gorski reševalci in organizatorji športnih dogodkov, njihove legendarne zgodbe pa lahko beremo tudi v novi knjigi Planinske založbe, gradivo za katero je zbral in uredil Vladimir Habjan.
V novi knjigi Planinske založbe Mojstranške veverice sledimo najprej urednikovemu kronološkemu pregledu najodmevnejših preplezanih smeri in odprav v Alpah, Himalaji in južnoameriških gorah. Sestavni in neločljivi del njihovih aktivnosti je tudi humanitarno delo v gorski reševalni službi in delo pri organizaciji različnih (predvsem športnih) prireditev. Za vse to so prejeli pomembna družbena priznanja. V drugem delu knjige beremo številne zapise članov Mojstranških veveric, ki so se izkazali ne le kot odlični plezalci, pač pa tudi kot mojstrski zapisovalci svojih podvigov. Iz mnogo zapisov veje tudi velika naklonjenost reševanju v gorah, prav vsi so bili prisotni na najzahtevnejših intervencijah. Besedila v knjigi dodatno ponazarjajo in popestrijo številne fotografije iz arhivov Mojstranških veveric in podobe drugih avtorjev. Gradivo za knjigo je zbral in uredil Vladimir Habjan, ki je tudi avtor kronološkega pregleda. Strokovni pregled knjige sta opravila Žarko Rovšček in France Malešič.

 Kazalo in predstavitev vsebine

Čas vrhunskega plezanja Mojstranških veveric bi lahko šteli v obdobju od leta 1963 do leta 1977, torej krepko več kot desetletje. Veverice iz Mojstrane so krepko dvignili raven takratnega slovenskega alpinizma in je primerjava s Cortinskimi vevericami mogoča in povsem upravičena. Štirje mladi fantje, Klavdij MlekužZvone KoflerJanko Ažman in Janez Brojan, leta 1972 sta se jim pridružila tudi Janez Dovžan in Miha Smolej, so takrat natančno vedeli, kaj si želijo, ter so si to upali in tudi znali izpeljati.



Pred krepko več kot pol stoletja so dodobra razburkali domačo alpinistično sceno in s svojimi vrhunskimi podvigi v domačih stenah, Dolomitih in centralnih Alpah ter pozneje v Hindukušu, El Capitanu, Himalaji, Andih in na Aljaski zbudili pozornost tudi onkraj meja. Hkrati so bili jedro Gorske reševalne službe Mojstrana, ki je v tistem času opravila največja in najtežja reševanja v gorah. Mojstranškim vevericam se je Planinska zveza Slovenije leta 2023 poklonila s priznanjem za življenjsko delo v alpinizmu.

Mojstranške veverice smo gostili v podcastu PZS V steni

Srečnim okoliščinam smo lahko hvaležni, da je štirica zrelih mož od šestih, modrosti polnih živih legend, danes še vedno med nami. Pred nami je pripoved o njih in tistih, ki so jih žal prezgodaj zapustili. Spoštljivo jim prisluhnimo! 


Mojstranškim vevericam se je Planinska zveza Slovenije leta 2023 poklonila s priznanjem za življenjsko delo v alpinizmu. Od leve stojijo Janez Dovžan, Janez Brojan, Klavdij Mlekuž, Janko Ažman in Julči Smolej (žena Mihe Smoleja). (foto Vladimir Habjan)




Naročite knjigo MOJSTRANŠKE VEVERICE v spletni Planinski trgovini, na e-naslovu trgovina@pzs.si ali na brezplačni številki 080 18 93.

 




Do vključno 20. julija 2025 velja določilo Zakona o enotni ceni knjige, ki prepoveduje zniževanje cene ali koriščenje popustov.